YAZARLAR

YENI DISCOVERY SPORT Sürüş İzlenimi

DISCOVERY SPORT Sürüş İzlenimi

 Özellikle bazı markalar, bazı modellerde diğerlerindenaçık ara farkla çok daha özel otomobiller üretiyor. Buna en iyiörneklerden biri Land Rover’ın Suv segmentindeki başarısı. Markanınözellikle 1970 yılından bu yana üretilen Range Rover modeline, lüksSuv segmentinin öncüsü diyebiliriz, model neredeyse markadanbağımsız bir ünle günümüze kadar gelmiştir. Range Rover da ki bubaşarısı elbette diğer modellerde de devam ediyor. Benim konuğumilk olarak 1989 yılında yollara çıkan Discovery.
 

Son nesil Kompakt Suv Discovery Sport tasarımıyla hem arazidehem de şehirde, size güvenli ve güçlü bir sürüş vaad ediyor.Otomobile bakarken bile aksini düşünmek mümkün değil. Model önkısımda ailenin diğer modelleriyle benzerlik gösterirken özelliklearka kısımda daha kendine özgü detaylara sahip. Bu detaylar içeridede devam ediyor. Otomobili opsiyonel 5+2 oturma düzeninde sahipolabiliyorsunuz. İsteğe bağlı kayar ikinci sıra koltuklarlakendinize çok daha geniş bir alan sunabilirsiniz. Ancak zaten çokrahat diz ve baş mesafesi sunuyor. Koltuğa ilk oturduğunuzda sizikarşılayan kalite ve konforun yanında oldukça ergonomikkonumlandırılmış tuşlarla otomobili kullanmak hangi yol koşulundaolursa olsun büyük bir zevke dönüşüyor. Koltuk ve direksiyon idealsürüş pozisyonu için oldukça fazla opsiyona sahip, yani kısa ya dauzun boylu olmanız fark etmiyor. Vitesi joystick iledeğiştiriyorsunuz ki otomatik viteste bu sisteme bayılıyorum. 8”likdokunmatik ekran oldukça kullanışlı, otomobillerdeki bu ekrangenelde çok hassas değildir ancak bu otomobilde tepkiler çok hızlı.Otomobile ilk oturduğunda benim gibi usb girişi arayanlardansanızçok mutlu olacaksınız çünkü bolca var. Eşya gözleri fazlacatatminkar, vitesin önündeki göz, isterseniz kapatabildiğiniz ikibardaklık, kolçak, kapı içleri ve torpidonun üzerinde kapağıolmayan bir eşya alanı var. Yani dağınık sürücüler ve kalabalıkaileler oldukça rahat edecektir. Arka koltukta ayrı güçsistemlerinin yanında ayrı havalandırma var yolcuların konforu dadüşünülmüş. Otomobilimde 3. Sıra koltuklar var yani 5+2 oturmadüzenine sahip. Ancak 3.sırada oturmak isterseniz öndeki koltuklarıbayağı ileri almanız gerekiyor, daralan alan dışında konfordan ödünyok. Yani daha çok çocukların rahat yolculuk yapabileceği şekildetasarlanmış ki 3. Sırada dahi havalandırma ve usb girişlerimevcut.


Güvenliğe gelirsek, Öncelikle ön kaputa konumlandırılmış bir yayahava yastığı var. Ani fren durumunda tehlike ışıkları, uzaktankumandalı panik alarmı ve perimetrik alarm,7 adet hava yastığı,bağımsız acil durum freni, römork denge yardımı, dinamik vedevrilme denge kontrolü, elektronik çekiş kontrolü, yokuş inişkontrolü gibi daha birçok sürüşünüze destek olacak güvenliközelliği bulunuyor.

Discovery Sport arazi koşulları için Terrain Response adlı LandRover’ın geliştirdiği sisteme sahip. Bu sistemde balçık, çakıl, kumgibi zemine göre seçim yaparak daha güvenli sürüşsağlayabileceğiniz gibi kendinizi otomatik moda emanetedebilirsiniz. Bu durumda otomobil motor ve şanzıman dinamiklerinialgıladığı yol şartlarına göre ayarlıyor. Bu akıllı çekiş sistemiile gerçek anlamda çok zor şartlarda otomobili çok rahatkullanabilirsiniz. Daha doğrusu sadece gaza ve frene basın gerisiniotomobil hallediyor.
 

Otomobilim 9 ileri tam otomatik şanzıman ve 2 litrelik turbobeslemeli benzinli motora sahip.240 beygir güç ve 340 Nm torkdeğerine sahip otomobilin ses yalıtımı çok iyi. Performansı çok iyiolan otomobilin ekonomisi performansı kadar iyi değil 11 litrelerinaltına pek düşemedim maalesef. Özetle her koşulda konfor, lüks,güvenlik ve performans bu otomobilde sürücüsünü bekliyor.

Yorumlar