YAZARLAR

Yeni bir ülke kuruldu

Yeni bir ülke kuruldu. Hem de kendi kripto paraları var. İlk başta duyduğunuzda ilginç geldi değil mi? Burası Liberland!

Yeni bir ülke kuruldu. Hem de kendi kripto paraları var.

İlk başta duyduğunuzda ilginç geldi değil mi?

Burası Liberland!

Liberland’ı hemen Google’a yazmadan önce belirteyim en doğru bilgileri bu yazıdan alabilirsiniz çünkü bu ülkenin kurulduğu andan beri tam gaz çalışan Liberland yönetim ekibinden birisi olarak yazıyorum.
Bir ülke sıfırdan nasıl kurulur ve zahmetleri nelerdir çok iyi bilirim.
Atatürk’ün çektiği sıkıntıları şu an çok daha iyi anlayabiliyorum 
İşin latife kısmı bir tarafa… Çok çalışma yaptık.

Kısaca belirteyim.

Peki nedir bu Liberland hikayesi?

Bir grup genç bir ülke kurmaya karar veriyorlar.
Ekip içerisinde bir çok farklı ülkeden girişmciler bulunuyor, avukatlar, bilgisayar mühendisleri, aktivistler, ekonomistler ve bir çok alanda uzman kişilerce ciddi çalışamalar yapılıyor.2015 yılının nisan ayında, Avrupa kıtasının orta kesiminde Hırvatistan ve Sırbistan arasında sınır kabul edilen Tuna nehri kıyısında, 7 km karelik bir alanda egemen devlet olarak Liberland ya da diğer adıyla Özgür Liberland Cumhuriyeti ilan ediliyor.

Liberland’ın kurulu olduğu bölge Yugoslavya'nın dağılışından beri yaklaşık 26 yıldır herhangi bir ülke tarafından sahiplenilmemiştir ve bölge terra nullius (Latince sahipsiz toprak) durumundadır. 
Bir ülkede olan her şey var diyebiliriz. Kendine ait bir bayrağı ve milli marşı var, merit adında kendi para birimleri var, Air Liberland adında bir hava yolu şirketi bile var…

Londra’da 4 gönüllü genç avukat tarafından sadece Liberland’a özgü sıfırdan anayasa yazılmıştır, Vatandaşlarının kişisel ve ekonomik özgürlüklerini öncelemektedir dolayısıyla yönetim şekli doğrudan demokrasi temelleri ile anayasal cumhuriyet şeklindedir.

Daha ilk haftadan 200.000 vatandaşlık başvurusu
Liberland kurulduğu daha ilk haftada web sitesi üzerinden 200.000 vatandaşlık başvurusu almış ve işin ilginç tarafı da en çok başvuru yapanlar sıralamasında Mısır’dan sonra Türkiye 2. sırada…

Türkiye’den Liberland’a tam 110.000 vatandaşlık başvurusu gönderildi.
Türkiye’den başvuru yapanların %70 ‘I erkek olup yaş ortalaması 20 ile 30 arasında değişkenlik göstermektedir. Son aldığım bilgiye göre toplam bir milyona yakın vatandaşlık başvurusu alındı ve bunlardan kayda değer yani vatandaşlık alabilecek 120.000 uygun kayıt var.

Liberland’ın Türkiye Temsilcilik ofisi aktif olarak görev yapıyor.
Dünya üzerinde 100 üzerinde Liberland temsilcilik ofisleri var. Türkiye ofisi ilk açılan temsilciliklerden birisidir. Türkiye Temsilciliğini Selçuk U. Bey, yardımcı olarak da Aylin A. Hanım ve ben birlikte yürütmekteyiz.
Liberland’ın tükiye ofisine turkey@liberland.org üzerinden mail ile iletişime geçildiği gibi Faceboook sayfası üzerinden de ulaşmak mümkün.

Mutlaka her soruya cevap veriliyor.
21.yy’da üzerinde durulması gerken en önemli kavramlardan birisi iletişim çağını yaşıyor olmamızdır, unutmayınız!
İletişime açık olmak her zaman güzel bir yaklaşımdır.

Liberland’ın Türkiye ofisini sadece aşağıdaki linkte bulunan Facebook sayfasını kullanıyor, bunun dışında açılan sayfalara itibar edilmemesi gerekiyor.

https://www.facebook.com/freerepublicofliberlandTR

Ha bu arada;

Liberland’ı,

Türkiye’de bir siyasi parti olan Liberal Demokrat Parti(LDP) ve eski genel başkanı Cem Toker ile yakın gösterilmek istenmiş, sanki LDP ve Cem Toker bu işin Türkiye’deki sahipleri gibi görüntüler oluşturulmaya çalışılmış sanırım.

Hatta bununla alakalı Wikipedia’ya Liberland bilgileri yazılırken LDP ve Cem Toker tarafından kurulmuş bir ekip var, Türkiye ofisini kendileri yürütüyor gibi algı oluşturulmaya çalışılmış diye bir bilgi geldi…
Vit Jedlicka ile bu konuyu konuştuk,

Liberland Cumhurbaşkanı İstanbul’a geldiğinde sadece 2 kez Cem Toker ile görüşme yapıp bir kaç resim çekilmişler hepsi o.
Aldığım en son bilgiye göre LDP ve Cem Toker ile Liberland’ın hiç bir ilişkisi yoktur, hiç bir siyasi bağı ya da Türkiye ofisi ile alakaları olmadığını öğrendim.

Liberland Türkiye ofisinin temsilcisi iş adamı Selçuk U. Bey, Aylin A. Hanım ve ben 3 ümüz yürütmekteyiz.

Müsterih olabilir herkes…

Liberland’da ilk seçim

Bu genç gurubu yöneten kişi,

Yukarıda ismini bir kaç kez zikrettim…

Kendisi ilk seçimde tek aday olarak çıkış yaparak kendi kurduğu ülkesinin ilk kurucu cumhurbaşkanı ünvanını taşıyan, Çek Cumhuriyeti vatandaşı, aktivist Vit Jedlicka’dır.

Vit Jedlicka Çek Cumhuriyeti’nin Liberal partisinde politika yapmış genç bir girişimcidir.

Kısa bir süre içerisinde Liberland için gönüllü bir ekip oluşturup Liberland’ın temellerini atan Vit Jedlicka benim de yakından tanıdığım bir arkadaşımdır.

Girşimci ruhundan ötürü kendisini her zaman takdir etmişimdir ancak bu sefer çıtayı biraz fazla yükseltti sanırım.

Yeter Vit abartma dediğimiz zamanlar çok oldu ama hep şaşırttı bizi.
Liberland hükümeti 1 cumhurbaşkanı, başkan yardımcısı ve 4 bakanlıkla yönetiliyor.

Ekonomi ve Finans bakanlığı,

Dış İşleri Bakanlığı,

İç İşleri Bakanlığı ve

Adalet Bakanlığı yeterli görüldü.

Hükümette sadece bakanlar değil atama ile görev alan devlet yöneticileri de bulunmaktadır.

Liberland Cumhuriyeti bilim ve teknoloji ile dünyanın gözdesi olacak
Yazılı basına verilen mesajlarda mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışıldı,

Şahsım olarak Cumhurbaşkanı Vit Jedlicka’ya bağlı olarak Liberland Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknolojisinden sorumlu idim,
Bu bağlamda Liberland Silikon Vadisi projesini başlattım lakin şu sıralar Liberland’ın dışında bulunan sorumluluklarım gereği görevime ara verilmesi hususunu Cumhurbaşkanı Vit’e arz edip görevimi dondurma kararı aldım.

Teknoloji konusunda yine desteğimi vermeye devam ediyorum…

Ancak Cumhurbaşkanı Vit’e yine bir çok konuda danışmanlık görevim devam ediyor.

Aldığım son bilgiye göre kripto paranın popüler olduğu şu dönemde Merit adını taşıyan piyasaya sürecekleri bir kripto para üzerinde çok yoğun çalışıyorlar.

Yeni başlattıkları kripto para çalışmaları dahilinde dünya üzerinde bir çok iş adamı ile görüşmeler yapılmaya devam ediyor diye biliyorum.
Merkezi Londra’da bulunan dünyanın en büyük mimari tasarım ve inşaat şirketinden birisi olan Zaha Hadid Liberland’a 20 milyar Amerikan Doları yatırım yapma sözü vermiş ancak Liberland ekibi bu yatırımı henüz değerlendirmedi.

Liberland toprakları üzerinden henüz yaşam yok,

Bunun sebebi ise henüz oturması gereken bazı kavramların olmasının yanı sıra komşu ilişkilerini en üst düzeyde tutmadan topraklara insanların yerleştirilmesi düşünülmüyor.

Bunlar hep kulağa hoş geliyor ancak insan sormadan edemiyor, peki neden böyle bir şey yapıldı?

Ülke kurma çılgınlığı neden?
Dünyanın en elit ve kaliteli insan topluluğunu oluşturulması hedefleniyor,
Eğitim ve sağlık konularında devletin yasa yapma yetkisi olmayacak,
Gönüllü vergi sistemi olacak ve vergi konusunda free zone olarak nadir ülkelerden birisi olacak.

Vatandaş olabilmenin de şartları var tabi…

Temiz adli sicil kaydı olacak, aşırı uç kesimlere bağlı olmamak yani komünizm, sosyalizm, anarşizm gibi düşünceler olmayacak, hiç bir terör örgütünü desteklemeyecek ve üyeliği hiç olmayacak.

Ülkeye gönüllü destek verenlere artı puan, ayrıca bağış yapanlara öncelik gibi konular var.

Bu arada,

Bu yaz düğünüm var, Cumhurbaşkanı Vit Jedlicka davete icabet edecek.

Geldiğinde en yeni ve güncel bilgileri kendisinden alıp paylaşacağım.
Liberland gönüllüleri umutla geleceğe bakıyor. 

Liberland yönetimi de Türkiye'ye ve Türkiye'den gelecek desteğe sıcak bakıyor.

Belki ileride Türkiye'nin bir alternatifi olabilir mi?

Neden olmasın?

Vakit Liberland vakti diyebileceğimiz günler belki de yakındır

Yorumlar 2 yorum