BIST 2.406
DOLAR 16,80
EURO 17,53
ALTIN 977,64
HABER /  GÜNCEL

Yarın Dünya Sevgililer Günü

Yarın Dünya Sevgililer Günü. Tüm dünyada kutlanan bu günün öyküsü ise ilginç mi ilginç...

Abone ol

Ne vakit bir yaşamak düşünsem/Bu kurtlar sofrasında belki zor/Ayıpsız, fakat ellerimizi kirletmeden/Ne vakit bir yaşamak düşünsem/Sus deyip adınla başlıyorum/İçim sıra kımıldıyor gizli denizlerin/Hayır başka türlü
olmayacak/Ben sana mecburum bilemezsin...
   
Artık aramızda olmayan şiirin büyük ustası Attila İlhan, sevgiliye olan tutku derecesindeki bağlılığını bu dizelerle dile getiriyor.
   
Yarın 14 Şubat Sevgililer Günü... Kışın soğuk günlerini biraz olsun ısıtan bu özel gün, her ne kadar bugün çiçekçi, çikolata ve kalp şeklinde şekerleme üreticilerini sevgililerden daha mutlu etse de sevgiye adanmış bir gün...
   
''Size bu akşamı hazırladım, ayıp mı oldu dersiniz?/Şu küçük yağmuru kirpiklerinizde parlayan/İki üç ağaç buldum getirdim/Ihlamur ağaçları.../Komşulardan öğrendim bunları severmişsiniz/ Size bu akşamı hazırladım, ayıp mı oldu dersiniz?'' dizeleriyle sevgiliye ürkekçe
seslenen şair Attila İlhan'a inat kalp şeklinde şekerlemelere indirgenen bugün hediyelerin en değerlisi, hiç kuşkusuz bir avuç sevgi...
   
Valentine, Valens, Valentius ya da Valentinian... Tam ismi bilinmeyen, bu muhtelif adlara sahip aziz, bugün dünyanın dört bir yanında herkesin birbirine sevgi sözcükleri söylediği özel bir günün mucidi. Yüzyıllardır dünyanın dört bir yanında kutlanan bu gün, asırlar önce kendisini sevgi için feda eden St. Valentine adına kutlanıyor. İşte uzun ve romantik bir tarihçesi olan bu günün öyküsü:
   
Milattan önce 4. Yüzyıl'da bir geleneğe göre, her yıl belli bir günde düzenlenen festivalde kura çekerek eşleşen çiftler, gelecek yılın o gününe değin birbirinin sevgilisi olurmuş... Derken, İmparator Cladius, genç sevgililer için düzenlenen bu özel günden rahatsız  olmuş, iyi savaşamadıkları gerekçesiyle sevgililerin birlikte olmasını ve evlenmelerini yasaklamış.
   
Ancak, St. Valentine isimli bir aziz, imparatordan gizli gizli genç çiftleri evlendirmeye devam etmiş. Bir gün imparator, bu durumu anlamış ve azizi idam ettirmiş. İşte, o gün bugündür kendisini başkaları için feda eden St. Valentine adına, öldüğü gün olan 14 Şubat, ''Sevgililer Günü'' olarak kutlanır olmuş.
   
İdam edilmeden önce yattığı hapishanedeki gardiyanın kızına aşk mektupları yazan Valentine, idam edilene kadar bu kıza aşkını ilan etmiş. ''Aşkın azizi'' olan bu meçhul rahibin notları, bugünkü Sevgililer Günü mesajlarının atası olmuş.
   
Romalılar tarafından İngiltere'ye taşınan ''Sevgililer Günü'', daha sonraları dünyanın dört tarafına yayılmış. 17. Yüzyıl'daki inanışa göre de kura çekilerek isim belirlenir ve hediyeler verilirmiş.
   
İLK SEVGİLİLER GÜNÜ KARTI

Dünyanın ilk Sevgililer Günü Kartı'nın mucidi ise 1800'lü yıllarda Amerika'da yaşayan Esther Howland...
   
19. yüzyılda ortaya çıkan bu kartlar, giderek şekil değiştirdi ve günümüzde internete taşındı.
   
''Sevgililer Günü'', dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı geleneklerle kutlanıyor. Geçmişteki Sevgililer Günü adetleri, kalp şeklinde çikolatayı bir pakete sarıp sevgilisine vermekten çok daha yaratıcıydı.
   
Romalılar döneminde yapılan bir festivalde kadınlar aşk mektupları yazar ve bunları bir vazoya koyardı. Romalı erkekler de bu mektupların üzerine isimlerini not düşer ve böylece çiftler birbirine aşklarını ilan ederlerdi.
   
''Lupercalia'' adı verilen ve Sevgililer Günü'nün atası sayılabilecek festivalde de sokaklarda çırılçıplak koşmaya kadar çılgınlıklara varılınca bu festival yasaklandı.
    
BİR ZAMANLAR TATİLDİ

Bir dönem tatil ilan edilen Sevgililer Günü'nün adetleri, ülkelere göre değişiyor. Sevgililer Günü'ne ilişkin adet ve inanışlardan bazıları şöyle:
   
''-Bu bir modern zaman inanışı. Sevgililer Günü'nde radyo ya da televizyonu açtığınızda ilk duyduğunuz erkek ismi, evleneceğiniz kişinin adı olur.
   
-Sevgililer Günü'nde eldiven bulursanız, gerçek aşkınız şu andaki sevgiliniz değil...
   
-İngiltere'nin kırsal kesiminde 14 Şubat'ta tahtadan ''aşk kaşıkları'' yontulur ve üzerlerine kalpler, anahtarlar, kilitler çizilir. Bu desenlerin anlamı şudur: ''Sen kalbimin kilidini açtın''...
   
-Bazı ülkelerde genç kadınlar sevgili adaylarından 14 Şubat armağanı olarak birer giyecek alır. Eğer kız bu kıyafeti giyerse anlamı evlenme teklifini kabul etmiş olmasıdır.
   
-Kimi ülkelerdeki inanışa göre, Sevgililer Günü'nde bir kadın gökyüzünde bir ''ardıç kuşunun'' uçtuğunu görürse denizciyle evlenir. Serçe görürse fakir bir adamla evlenir, ama çok mutlu olur. Eğer saka kuşu görürse bir milyonerle evlenir. Güvercin görenin huzurlu bir yuvası olur.
   
-Bir başka inanış... Evlenmeyi düşünebileceğiniz 5-6 kişinin  ismini aklınızdan geçirin ve elinize bir elma alın. Elmanın sapını çevirmeye başlayın ve bu sırada isimleri söyleyin. Elmanın sapı koptuğunda hangi isim aklınızdan geçiyorsa onunla evlenirsiniz.
   
-İtalya da 14 Şubat'ı seven bir ülke. Bu günü kutlamak ve Katolik azizlerini onurlandırmak için büyük ziyafetler veriliyor. Kadınlar daha gün doğmadan kalkıyor ve pencereden bakmaya başlıyor. Çünkü, dışarıdan geçen ilk erkeğin hayatlarının erkeği olacağına ve 1 yıl içinde evleneceklerine inanıyorlar.
   
''Sevgililer Günü'', artık sevgi sözcüklerinin unutulduğu yaşlı dünyamızda sevgiyi dile getirmek için belki de bir fırsat... Bu güzel geleneklerin artık unutulmaya başladığı günümüzde, hediyeler de bahane. En iyisi, sevdiğinize en değerli armağanı 14 Şubat'ta değil her gün verin: Sevgi dolu bir yürek...

ÖNCEKİ HABERLER
Enloe, kavramları netleştiriyor!
Enloe, kavramları netleştiriyor!
Yarın Dünya Sevgililer Günü
Yarın Dünya Sevgililer Günü
Müfettiş sınavına başvurular başlıyor
Müfettiş sınavına başvurular başlıyor
Kaymakam velileri azarladı
Kaymakam velileri azarladı
Bakanların gündemi karikatür krizi
Bakanların gündemi karikatür krizi
Ada eşscinsel skandalıyla sarsıldı
Ada eşscinsel skandalıyla sarsıldı
Cesur kadınların hikayesi!
Cesur kadınların hikayesi!
Haşim Bayram'ın durumu kritik
Haşim Bayram'ın durumu kritik
Yurt genelinde yol durumu
Yurt genelinde yol durumu
Erbil Avşar'ı vergide geçiyor
Erbil Avşar'ı vergide geçiyor