BIST 1.460
DOLAR 8,36
EURO 10,21
ALTIN 502,42
HABER /  GÜNCEL

Yargıtay kararını verdi cemevleri ibadethane mi?

AİHM'in 2014 yılında verdiği 'cemevleri ibadethanedir' kararı sonrası bir ibadethane kararı da Yargıtay'dan geldi. Yargıtay, cemevlerine elektrik parası ödemedikleri için icra gönderen BEDAŞ'ı haksız buldu ve 'cemevleri ibadethanedir' kararı verdi.

Abone ol

ALEVİ vatandaşların cemevlerinin ibadethane olduğuna ilişkin yürüttüğü hukuk mücadelesi Yargıtay'da sonuçlandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2014 yılında cemevlerinin ibadethane olduğuna ilişkin verdiği kararın ardından, Cem Vakfı’nın açtığı davada Yargıtay, cemevlerinin ibadethane olduğuna, tıpkı diğer ibadethaneler gibi elektrik faturalarının da devlet tarafından karşılanması gerektiğine hükmetti.

BEDAŞ FATURA BORCU İÇİN İCRA TAKİBİ BAŞLATTI... Cem Vakfı adına davayı takip eden avukat Ulaş Cam, en başından beri cemevlerinin ibadethane olduğuna ve elektrik giderlerinin devlet tarafından karşılanması gerektiğine ilişkin düzenleme talep ettiklerini ve buna istinaden faturaları ödemediklerini belirtti. Bunun üzerine BEDAŞ’ın fatura borcu nedeniyle icra takibi başlattığını belirten Cam, “Biz itiraz ettik. Akabinde BEDAŞ itirazın iptali için dava açtı. Bu davalar 2012 yılında önce aleyhimize sonuçlandı ve BEDAŞ yönünden tahsilat kararı çıktı” dedi.

YARGITAY, BEDAŞ'I HAKSIZ BULDU... AİHM’in 2014 yılındaki kararının ardından Yargıtay’ın dosyayı bozma kararı verdiğini belirten Cam şunları söyledi: Yeniden inceleme yapılması için mahkemeye gönderdi. Mahkeme dosyaları yeniden ele aldı. Bilirkişi incelemesi yapıldı, tespitler yapıldı. Cemevlerinin elektrik giderlerinin karşılanması yönünde mahkeme olumlu bir şekilde BEDAŞ’ın açtığı davaya reddetti. BEDAŞ temyiz etti. Dosya Yargıtay’a gitti tekrar ve Yargıtay, BEDAŞ’ın aleyhine olan bu kararları onadı.

KARAR KESİNLEŞİRSE CEMEVLERİ FATURA ÖDEMEYECEK... Bundan sonraki sürece ilişkin ise Cam şunları söyledi: Yargıtay kararı bu şekilde kesinleşecek gibi görünüyor. Bu kararın kesinleşmesinden sonra artık elektrik faturası ödeme yükümlülüğü tamamen ortadan kalkmış olacak. Çünkü elektrik kuruluşları icra takipleri yaptıklarında ya da dava açtıklarında önlerine bu karar çıkacak. Dolayısıyla hem davayı kaybedecek, vekalet ücreti ödeyecekler, bir sürü masraf yapacaklar."

DEVLETİN YAPMASI GEREKEN... "Bu durumdan çıkış adına tek şey, devletin cemevlerinin ibadethane olduğuna ilişkin düzenleme yapmasıdır. Bu aşamada önemli bir karar, uzun zamandır bunun peşindeydik. Beklentimiz bundan sonrası adına yasal düzenleme. Yasal düzenleme olursa hepimiz adına olumlu bir gelişme olur."

ÖNCEKİ HABERLER
Binali Yıldırım neden gecikti? Mehmet Özhaseki açıkladı
Taksicilerin UBER sürücüsüne tacizi kamerada
MHP toplantısında Sandra Bullock’lu öneri!
Bursa'da kuyumcuya soygun girişimi güvenlik kamerasına yansıdı
Bu bitkiler öksürüğünüze iyi geliyor!
Takside dehşet anları! Bir anda başına silah dayadı
Mısır'da 3800 yıl öncesine ait 8 adet mumya bulundu
Mehmet Özhaseki'den İstanbul yorumu
Fenerbahçe yeni hocasını arıyor! Liste başındaki isim bomba
Okul parasını ödeyemeyince intihara kalkıştı
Yorumlar 27 yorum