YAZARLAR

VOLVO S60 R-Design Test Sürüşü

Henüz otomobillere olan ilgim bu boyutlarda olmadığı küçüklük çocukluk zamanlarımda dahi Volvo ile ilgili duyduğum ve aklımda kalan “En Sağlam Otomobil” tanımı olmuştur.

Henüz otomobillere olan ilgim bu boyutlarda olmadığı küçüklükçocukluk zamanlarımda dahi Volvo ile ilgili duyduğum ve aklımdakalan “En Sağlam Otomobil” tanımı olmuştur. Bu ciddiyet vehayranlıkla yakıştırılan tanım İskandinav marka için hala “en”olmasa bile çok geçerli bir özellik.

Volvo kullanırken kendimi her daim güvende hissetmeminsebeplerinden biri bu yakıştırılan ve geçerli olan tanım dışındatabi ki sahip olduğu teknoloji. İsveç çeliğinden üretilen ve testkonuğum olan model ise S60 R-Design.  Teknolojisine geçmedenönce tasarımına baktığımızda çok büyük değişimler yaşamadan moderngörünmeyi başarmış bir model var karşımızda. Güncel nesli ile 2010da tanışmıştık 2014 de ise bir makyaj operasyonu ile çok daha şıkyeni halini alan otomobil, dışında olduğu gibi içinde de çok büyükdeğişikliklere ihtiyaç duymamış. Otomobil dış tasarımında R-Designdetaylarıyla yani sportif jantlara takılı performans lastikleri,çift çıkışlı egzoz ve sportif tamponla “ben buradayım” diyor.

Koltuklar, direksiyon, gösterge paneli, konsol gibi detaylardakonforu, kaliteyi, ergonomiyi görebilir ve hissedebilirsiniz. Buotomobilin kokpitine oturduğunuzda sürücüyü bekleyen birçok özellikbulunuyor. Bunlardan en keyiflisi “sensus connect”, bu bilgi veeğlence sistemi ile sesli komutla müzik hatta sesli kitapdinleyebilirsiniz, entegre wifi ile online bağlantınız otomobildede devam edebiliyor.

Otomobilde asıl üstünde durmak istediğim konu ise güvenliközellikleri, otomobil sizin için her şeyi düşünmüş gibi görünüyor.Gözden kaçırabileceğiniz birçok konuda size destek olmak üzeregeliştirilen intellisafe adı verilen sistemdeki özelliklerinbazıları şu şekilde;  “adaptif yolculuk” trafikte ilerlerkenbu sistem otomobilinizi öndeki araçla belli bir mesafede tutuyor,özellikle yavaş akan trafikte çok işe yarayan bir sistem. “AktifUzun far” uzunlar ihtiyaç duyulduğunda kendisi açılıyor. “360kamera” kuş bakışı otomobilinizi görebiliyorsunuz dolayısıylaetrafta ne olup bittiği hakkında net fikriniz oluyor. Park yardımdesteği ile de sizin yerinize park ediyor daha ne olsun. Kör noktabilgisi ve şerit koruma yardım desteği dışında otomobil şehir içikullanım konusunda yalnızca sizi değil bisikletli ve yayalar içinde ayrı güvenlik özelliklerine sahip onlar için hava yastığıdışında tehlikeli yakınlıkta sizi uyarıyor üstelik sizi uyarmasınarağmen fark etmediğiniz durumlarda kendisi sizin yerinize frenyapıyor. Ayrıca sürekli 150 metre mesafedeki tüm nesneleri tarıyorve olası bir durum için çabuk durabilmek adına frenleri öncedenhazırlıyor.

Test otomobilim  1.5 litrelik T3 kodlu Turbo beslemelibenzinli motora ve Geartronic adlı tork konvertörlü 6 ileriotomatik şanzımana sahip. Bu motor 152 beygir güç 1700 itibariyle250 Nm tork üretiyor. Düşük hacimli bir motordan üretilen yüksekgüç tekerleklere bu şanzımanla kayıpsız iletiliyor. Kullanımesnasında hiçbir sarsıntı hissetmediğim şanzıman direksiyonarkasındaki kulakçıklarla da kontrol edilebiliyor. Yakıt tüketimikonusunda çok cömert olmayan otomobil uzun yolda yüz güldürebiliyorancak şehir için de 9 litre civarındaki tüketim biraz yüksekkalıyor. Ama bu konfor ve sürüş keyfi için göze alınabilecek birbedel. Otomobili kullanırken yağmurlu bir döneme denk geldim,açıkçası virajlı yollarda biraz performansı yüksek bir sürüşte,otomobil dengesinin kaybına dair en küçük bir sinyal vermedi. Buşartlarda tıpkı V40 gibi S60 da aklımda kalan otomobillerden birioldu. Otomobilin kullandığım R-Design versiyonunun Haziran 2016anahtar teslim fiyatı ise 129.900 TL.

Yorumlar