YAZARLAR

VOLKSWAGEN AMAROK CANYON Test Sürüşü

Nereye gitmek istediğim yol şartlarına bağlı kalmaz, ama bu şartlar zorlaştığında konfordan da ödün vermek istemem işte tam bu noktada pick-up benim için Amarok olur.

Bir otomobile atlayıp “nereye gideceğim” diye plan yapmadan yolaçıkmak istediğimde aklımda her zaman bir pick-up olmuştur. Çünküplansız yolculuklar becerikli bir yol arkadaşı gerektirir. Yolşartları değişir, hava durumu değişir, hedefler zorlaşır ve budurumlara ayak uydurabilecek bir otomobil sürprizlere açık seyahatikeyifli ve güvenli hale getirir.

Nereye gitmek istediğim yol şartlarına bağlı kalmaz, ama buşartlar zorlaştığında konfordan da ödün vermek istemem işte tam bunoktada pick-up benim için Amarok olur.

Açıkcası şu ana kadar kullandığım pick-up lar arasında Amarokbenim favorim, yine çıktığım bir yolda bu defa Canyon bana eşlikediyor. Elbette çok uzun ve maceralarla dolu bir yolculuk olmuyorbu ama bana neden favorim olduğunu tekrar hatırlatıyor otomobil.Bende dere geçişleriyle hem virajlı asfalt hem de toprak ormanyollarıyla Samanlı dağlarında iki gün geçirdim Canyon’la.

Otomobilin enerji dolu bakır turuncu rengi, şık birazdaağırbaşlı havasına daha sportif bir hava veriyor. Şehir için de dedoğada da bu renk her zaman dikkatleri üzerine çekiyor. Dıştasarımını çok sevdiğim otomobilin, içeride de kullanılanmalzemenin sınıfına göre oldukça titizlikle seçilmiş olması, yüksekoturma pozisyonu, arka yolcularında konfordan mahrum bırakılmaması,bolca eşya gözü, gereksiz tuş kalabalığı barındırmaması gibiözellikleri sevdiğim detaylardan.

Otomobilde 2 litrelik 180 beygir güç üreten dizel motor, 4x4çekiş sistemi ve 8 ileri otomatik şanzıman bulunuyor. Motor 1750d/d da 420 Nm tork değeri veriyor.  Kullandığım Canyondonanımında jantlar 17 inç. Aslında ticari araç sınıfındaki Canyonoffroad donanımları ve buna rağmen sahip olduğu konforuyla çokamaçlı kullanım için her şeye sahip. Yakıt tüketimi sürücününkullanım tarzına ve tabi ki kullandığınız zemine göre değişiyorfakat fabrika verilerine göre ortalama 8 litrelik tüketimden çokuzaklaşmıyor.

Kullanıma gelirsek, şehir içi ve asfalt yolda bir otomobilkonforuna sahip. Yine asfalt virajlı yollarda arka boşkenperformanslı sürüşte dengesini bozmuyor. Asıl keyif yoldan çıkıncabaşlıyor, dere geçişleri çamur, stabilize ve toprak yoldan geçerkensahip olduğu offroad yetenekleri adını nerden aldığınıhatırlatıyor. Özellikle yokuş iniş desteği daha cesur rotalarçizmenize olanak sağlıyor. Otomobilin güncel fiyatlarına buradanulaşabilirsiniz.

Yorumlar