BIST 1.385
DOLAR 8,87
EURO 10,43
ALTIN 499,05
HABER /  SAĞLIK

Varis oluşumu belirtileri nelerdir?

Eğer sizde de elmaelma.com'un derlediği bu belirtiler varsa varis oluşumuna dikkat etmeli ve tavsiye edeceğimiz önlemleri almalısınız!

Abone ol

Yaz aylarında plajda veya kıyafetlerinizin altından görünen varis hastalığı hem estetik açısından hem de sağlık açısından bir çok soruna yol açabilmektedir. Varis neden olur, belirtileri nelerdir, tedavi yöntemleri var mı? gibi merak edilen soruların cevaplarını Medicalpark Ankara Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Muhammed Fatih Yılmaz  verdi, elmaelma.com sizler için bu bilgileri derledi.

Varis yüzeysel toplardamarlarda oluşan genişleme, uzama ve büküntülü bir hal alma durumudur. Bilindiği üzere toplardamarlar kirli kanı kalbe taşımakla görevli küçük borucuklardır. Toplardamarların içinde kanın tek yönde hareket etmesini sağlayan kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklar kan kalbe doğru giderken, kanın tekrar aşağıya kaçmasına engel olurlar. Ancak bu esnada yer çekimi etkisine maruz kalırlar ve zamanla kapakçıklardaki bozulma sebebiyle damar genişler ve reflü dediğimiz kaçaklar oluşur. Varis hastalığının şikayetlerindeki temel neden budur.

Varis oluşumunda bilinen en önemli faktör ailesel yatkınlıktır. Bunun yanında ileri yaş, obezite, sigara kullanımı, dar kıyafetler ve topuklu ayakkabı giyilmesi ve uzun süre ayakta çalışma zorunluluğu olan meslek grupları risk altındadır, özellikle kuaförler, öğretmenler, tezgahtarlar, eczacı ve kalfaları sayılabilir. Ayakta uzun süre hareketsiz kalmak toplardamar basıncını çok yüksek tutacağı için varise davetiye hazırlar.

VARİS KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Varis hastalığı genel anlamda insanların yaşam konforunu bozan estetik görünüm problemi yaratan bir hastalıktır. Çok küçük çaplı örümcek ağı şeklinde kılcal damarlardan daha büyük çapta cilt yüzeyinde çok rahat görülen kabarık lezyonlara kadar varis hastalığı tanımına girer. Dışarıdan göz ile görülen hiçbir damar lezyonu olmasa bile varise sebep olan toplardamarda yetmezlik görülebilir. Bu hastalar ayakta kaldıkça ağrı, ayak bileğinde şişlik, ayak tabanında yanma, gece krampları gibi şikayetler ile baş etmek zorunda kalırlar. Ailesel yatkınlığı olmayan hastalarımızda dahi en çok meslek hastalığı olarak görmekteyiz. Ayakta uzun süre çalışmak zorunda olan meslek grupları en yüksek risk grubundadır. Bayanlarda dar kıyafetler ve yüksek topuklu ayakkabı kullanımı yine en sık varis sebebidir.

Varis teşhisinde kullanılan en temel tanı yöntemi doppler ultrasonografidir. Dopplerde varise sebep olan damarın genişliğine ve kaçak seviyesine bakılarak teşhis edilir.Varisin hangi aşamada olduğunu bize gösteren ve çok kolay uygulanabilen bir yöntemdir.

VARİS TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Varis tedavisin temel prensibi varise sebep olan damarın ortadan kaldırılması, devre dışı bırakılmasıdır. Çünkü bu damar işlevi yitirmiş ve vücuda zarar vermektedir. Bu amaçla tedavi prensibi açık cerrahi ve kapalı yöntemler olarak ikiye ayrılabilir. Açık cerrahide kesi uygulanarak damar komple çıkartılır. Kapalı yöntemlerde ikiye ayrılır; ısıya dayalı yöntemler ki  bunun en çok bilinenleri lazer, radyofrekans, buhar gibi yöntemlerdir. Bu yöntemlerin tamamında kesi uygulanmadan damar içerisine yüksek ısı verilerek damarın yakılması amaçlanır. Son zamanların en popüler ve tercih edilen tedavi yöntemi olan VENABLOCK yönteminde ise damarın her iki duvarının birbirine yapıştırılması yöntemidir.

Venablock yöntemi varis tedavisinde gelinen son noktadır. Yüksek teknoloji içeren tamamen milli ve yerli kaynaklar ile üretilen biyolojik bir yapıştırıcı kullanılarak yaklaşık 3 dakika da varisi tamamen ortadan kaldırabilen bir yöntemdir. bu yöntemde damarın içine ultrasonografi yardımı ile iğne ile girilerek özel bir katater kullanılarak damar içine biyolojik yapıştırıcı ilaç uygulanır. Çok hızlı bir şekilde damarın birbirine yapışarak ortadan kaybolduğu görülür. Bu yöntemin diğer kapalı yöntemlerden farkı ısıya dayalı olmadığı için anestezi gerektirmez, işlem sonrası elastik bandaj ve varis çorabı kullanımı gerektirmez. 

Kaynak: elmaelma.com

ÖNCEKİ HABERLER
Her gün bir aspirin içenler dikkat! Sandığınız kadar faydalı değil...
Her gün bir aspirin içenler dikkat! Sandığınız kadar faydalı değil...
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Suriye'de peş peşe patlamalar!
Suriye'de peş peşe patlamalar!
Ebru Gündeş kızı Alara ile birlikte New York'ta görüntülendi!
Ebru Gündeş kızı Alara ile birlikte New York'ta görüntülendi!
Fenerbahçeli milli sporcudan şoke eden taciz iddiası!
Fenerbahçeli milli sporcudan şoke eden taciz iddiası!
Cumhurbaşkanı Yardımcısından büyüme mesajı
Cumhurbaşkanı Yardımcısından büyüme mesajı
NATO gemileri yaktı! Büyük tehdit
NATO gemileri yaktı! Büyük tehdit
Genç futbolcunun son paylaşımı yürek dağladı!
Genç futbolcunun son paylaşımı yürek dağladı!
BM'den kritik görüşmeye ilk yorum: 'Çok önemli'
BM'den kritik görüşmeye ilk yorum: 'Çok önemli'
İstanbul'da sokak ortasında dehşet! İki kardeşe...
İstanbul'da sokak ortasında dehşet! İki kardeşe...