Uzmanlar uyardı: İç kulak kirlenmesi işitme kaybına neden olabilir!

Uzmanlar uyardı: İç kulak kirlenmesi işitme kaybına neden olabilir!

Uzmanların uyardığı ve hemen hemen herkeste sık görülebilen iç kulak kirlenmesi (Otoskleroz) hafife alınmaması gereken hastalık türlerinden biridir.

Uzmanlar uyardı: İç kulak kirlenmesi işitme kaybına neden olabilir! - Sayfa 1

İç kulak kirlenmesi (Otoskleroz) eğer önlem alınmazda ileride duyma kaybına kadar gidebilir. İç kulak sinirlerinin tahrip olması ile ortaya çıkan ve sesin kuvvetli bir şekilde iç kulağa taşınmasını engelleyen bir rahatsızlık olan Otoskleroz genetiksel olarak da ortaya çıkabilir.

Uzmanlar uyardı: İç kulak kirlenmesi işitme kaybına neden olabilir! - Sayfa 2

Erken müdahale edilmediğinde ciddi işitme kaybına neden olabilen hastalık genellikle 20 ve 30 yaşları arasındaki kişilerde görülür. Bu rahatsızlığın belirtileri çınlama ile başlar bu da denge problemi ve baş dönmesi gibi durumların yaşanmasına neden olur. İşte dikkat edilmesi gereken bu rahatsızlığın tedavi yöntemleri:

Uzmanlar uyardı: İç kulak kirlenmesi işitme kaybına neden olabilir! - Sayfa 3

TEDAVİSİ İÇİN... KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen, bu hastalıkla boğuşanların her geçen yıl işitme kaybının arttığını vurgulayarak, erken evrede tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

Uzmanlar uyardı: İç kulak kirlenmesi işitme kaybına neden olabilir! - Sayfa 4

3 YÖNTEM... Sezen, ayrıca hastalığın cerrahi müdahale gerekebileceğini söyleyerek, "Cerrahi müdahalede üzengi kemiğinin görevini gören bir protez takılır. Bu protez işitme kaybını azaltarak iyileştiriciliği destekler. Bu hastalık sırasında ya da ameliyatı sonrasında hastaların seyahate çıkmaması gerekir. Ayrıca kusma ve baş dönmesi gibi durumlarda bir uzmana danışılmalıdır." şeklinde konuştu.