BIST 1.529
DOLAR 7,34
EURO 8,87
ALTIN 409,04

Uzmanlar sakın tüketmeyin dedi! Küflü peynir hakkında korkutan gerçek

Küflü peynirin insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğine değinen Diyetisyen Cansu Arslan, kanser riski konusunda uyardı.

Kırmızı, siyah ve bej renkli küf barındıran peynirlerin zararlı olduğunu belirten Diyetisyen Cansu Arslan, kesin bir dille uyarılarda bulundu. Arslan, küflü peynirlerin içinde barındırdığı mikotoksin/aflatoksin maddesinin kansere sebep olabileceğini ve bu nedenle tüketilmemeleri gerektiğini belirtti. 

Küflü peynirler sağlığa yararı olduğu kadar zararı da bulunabileceğine dikkat çeken Cansu Arslan, konuşmasına şöyle devam etti: “Penisiline karşı alerjisi olanlar, tansiyon hastaları, böbrek hastaları, gebeler, migren atağı döneminde olan hastalarımız ve özellikle kemoterapi alan hastalarımız bu peyniri kesinlikle tüketmemelidir" dedi. 

Peynir kültürümüzde çok fazla yer edinmiş protein-yağ değeri yüksek bir besindir. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de çok fazla çeşidi mevcuttur. Küflü peynirler bu noktada dikkatimizi çekiyor çünkü biz kültür olarak sonbaharın sonlarında başlayıp baharın başlangıcına kadar bu peyniri tüketiyoruz. Dünyada Fransızların ünlü Rokfor Peyniri, İngilizlerin Blue Cheese peyniri, Italyanların Gorgonzola peyniri besleyici küflü peynirlerdir.

Ülkemizde de özellikle Erzurum, Sivas, Kars, Ardahan, Erzincan ve Konya küflü peynir üretiminin ve tüketiminin yapıldığı en yaygın yerlerdir ve daha çok küflü lor peynir çeşitleri, göğermiş civil peynirler dediğimiz peynirlerimiz besleyicilik özelliği yüksek iyi koşullarda üretildiği sürece tüketiminde sıkıntı olmayan besinlerimiz arasındadır.