BIST 1.508
DOLAR 9,48
EURO 11,02
ALTIN 545,68
HABER /  GÜNCEL

Uyuşturucuyla mücadele eden müdür uyuşturucudan tutuklandı

ANKARA’da yapılan bir operasyonda çantasında uyuşturucu madde ele geçirilen Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM) Kurucu Genel Müdürü İsmail Karakaş tutuklandı.

Abone ol

Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM) Kurucu Genel Müdürü İsmail Karakaş’ın, çantasında uyuşturucu madde bulundurduğu iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklandığı ortaya çıktı.

UBAM Genel Başkanı Dila Tezemir, Karakaş’ın tutuklu yargılanacağını belirtirken, “Federasyonla alakası yok hiçbir şekilde. Şahsına takip üzerine düzenlenmiş bir operasyon bu. Bizler ekip arkadaşları olarak bunun komplo olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

KOMPLO KURULDU İDDİASI

Milliyet’ten Türker Karapınar'ın haberine göre, Ankara’da yapılan bir uyuşturucu operasyonu kapsamında Karakaş’ın aracında arama yapıldı. Karakaş’ın arabasında bulunan çantasında yapılan aramada, uyuşturucu madde ele geçirildi.

Gözaltına alınan Karakaş’ın savcılık sorgusunun ardından çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hâkimliği tarafından tutuklandığı öğrenildi.

UBAM Genel Başkanı Dila Tezemir, Karakaş’ın tutuklanmasına ilişkin soruları söyle yanıtladı:

“Tutuklandığı doğru. Net olarak bilmiyoruz. Yargı aşamasında kendisi tutuklu olarak yargılanacak. Üzerine atılan bir suç var. Biz de bekliyoruz. Araştırmalar yapılıyor. Avukatlar devrede. Şu an net bir şey bilmiyorum. Tamamen kişisel olan bir konu. Uyuşturucu nedeniyle olduğu da doğru, evet. Kendi kişisel çantasında madde bulundu. Kendisi kullanıcı da olmadığı için bu işi yapan bir kişinin de maddeyi bulundurması mümkün olmayacağı için bizler inanmıyoruz ama en son kararı yargı söyleyecek. Bizler komplo olduğunu düşünüyoruz. Operasyon düzenlendi. Direk İsmail beyi araçtan alıyorlar. Federasyon içinden ya da merkezinden değil. Araçtan alıyorlar İsmail beyi. Araç içinde kendi şahsi çantasının içinden çıkıyor. Federasyonla alakası yok hiçbir şekilde. Şahsına takip üzerine düzenlenmiş bir operasyon bu. Bizler ekip arkadaşları olarak bunun komplo olduğunu düşünüyoruz.”

UBAM Federasyonu Başkanı Dila Tezemir ve Genel Müdürü İsmail Karakaş, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dahil 47 ülkede bulunan 251 sivil toplum örgütünün oyuyla Avrupa’nın en başarılı sivil toplum örgüt lideri, UBAM Federasyonu ise Avrupa’nın en başarılı sivil toplum örgütü seçilmişti.

BAĞIMLILIK REHABİLİTASYONU ORTAK PROJE BAŞLATILMIŞTI

Hürriyet'in haberine göre, UBAM ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü arasında da devlet ve millet işbirliğiyle Türkiye’de ilk defa uygulanacak bağımlılık rehabilitasyonu uygulaması için ortak proje başlatılmıştı. Karakaş, bu ay Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ankara İl Müdürü Selim Çelenk’i makamında ziyaret etmişti.

"KARDEŞİ İÇİN UBAM'I KURDU"

UBAM Genel Müdürü İsmail Karakaş’ın, İskenderun Meslek Yüksek Okulu’ndan sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (2004-2006) otomotiv bölümünden mezun olduğu öğrenildi. Kamuoyuna yansıyan haberlere göre, Karakaş’ın işadamı olduğu, otomotiv ile uğraştığı ve kardeşini eroin bağımlılığından kurtarabilmek için Türkiye’deki ve dünyadaki yöntemleri birer birer araştırarak servetini bu uğurda harcadığı belirtiliyor.

9 yaşındayken alkolik babası tarafından terk edilen ve 1.5 yaşındaki bebeği ile 4 yıllık evliyken alkolik kocasının darp etmesi neticesinde sokakta kalan ses sanatçısı Dila Tezemir’in de 17 yıl boyunca alkol kullandıktan sonra hayatını bağımlılıkla mücadeleye adadığı belirtiliyor. Tezemir ile Karakaş’ın, bağımlı 17 kişilik grubu AMATEM’lerde tedavi ettirerek kendi kurdukları işletmelerde istihdam ettiği, projelerinin de adını taşıyan “Hayat Boyu Sevgi Derneği”ni kurdukları kaydediliyor. Derneği Van’dan Ankara’ya taşıyan Tezemir ve Karakaş’ın, ilaçsız tedavi yöntemlerini araştırırken, çeşitli ülkelerde rehabilitasyon merkezleri bulunan Narconon International’in Türkiye temsilciliğini aldığı kaydediliyor. İlaçsız psikososyal rehabilitasyon ve detoks metodunu savunan kurumun çalışmalarının, sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na da sunulduğu belirtiliyor.

10 BİN AİLEYE DANIŞMANLIK

2013’te derneğin kurucu üyeliği neticesinde Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM) kuruldu. UBAM, yaklaşık 10 bin aileye ücretsiz bağımlılık danışmanlığı hizmeti verirken, Ankara’da Türkiye’deki ilk Bağımlı Beslenme ve Barınma Merkezi’ni kurdu. Bu merkeze kabul edilen madde bağımlılarına Narconon programı uygulandı ve 11 ay içinde 62 kişinin ilaçsız olarak maddeyi bırakmaları sağlandı. Kurum, Amerika’da 1967 yılında Narconon ilaçsız bağımlılık rehabilitasyon programını başlatan William Benitez anısına her yıl düzenlenen William Benitez İnternational Award Astop Üstün Başarı ödülünü 2014’te aldığı kaydediliyor.

AİLE BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Yayınlanan habere ilişkin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Bugün Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan “Ödüllü Müdürde Uyuşturucu” haberiyle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görüşmüştür.

Haberde yer alan UBAM ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü arasında devlet millet işbirliğiyle Türkiye’de ilk defa uygulanacak bağımlılık rehabilitasyonu uygulaması için ortak proje başlatıldığı yönündeki iddialar tamamen asılsızdır.

UBAM’ın Genel Müdürü İsmail Karakaş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürü Selim Çelenk’i, UBAM’ın yapmış olduğu faaliyetleri anlatmak üzere makamında ziyaret etmiştir.

Görüşmede İl Müdürümüz Selim ÇELENK kendisine “Sağlık Bakanlığı’ndan uyuşturucu madde bağımlılığı ve alkolizmle mücadele konusunda akredite olunması halinde biz de sizin çalışmalarınızı inceleriz" ifadesini kullanmıştır. Bunun dışında İl Müdürlüğümüz ile UBAM arasında herhangi bir protokol imzalanması ve proje yapılması söz konusu olmamıştır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur."

ÖNCEKİ HABERLER
Devlet dairesinde seks skandalı kamerada!
Devlet dairesinde seks skandalı kamerada!
Mustafa Koç instagramdaki eşi ve kızları ile paylaşımı
Mustafa Koç instagramdaki eşi ve kızları ile paylaşımı
YGS başvuru ücreti ödeme son gün hangi bankalara
YGS başvuru ücreti ödeme son gün hangi bankalara
Esrar içen padişah kim Ortaylı'dan olay açıklama
Esrar içen padişah kim Ortaylı'dan olay açıklama
Ünlü oyuncudan petrol isyanı! Bu açgözlülük artık yeter
Ünlü oyuncudan petrol isyanı! Bu açgözlülük artık yeter
1 milyon dolarlık evi yarı fiyatına sattı çünkü...
1 milyon dolarlık evi yarı fiyatına sattı çünkü...
Dolar kuru bugün canlı verilerle son durum 21 Ocak 2016
Dolar kuru bugün canlı verilerle son durum 21 Ocak 2016
Mustafa Koç'un karısı Caroline Giraud Koç kimdir?
Mustafa Koç'un karısı Caroline Giraud Koç kimdir?
Deniz Akkaya'ya çileden çıktı! Defolun manyaklar
Deniz Akkaya'ya çileden çıktı! Defolun manyaklar
Öğrencilerden polis ve askerlere duygulandıran mektup
Öğrencilerden polis ve askerlere duygulandıran mektup