BIST 1.454
DOLAR 8,47
EURO 10,27
ALTIN 508,26
HABER /  DÜNYA

Uygur Türkleri mektubuna imza atan ülkeler hangileri? Türkiye yok

ÇİN'in sistematik olarak uyguladığı baskılara son vermesi için 39 ülke mektup yazıp imzaladı. Bu 39 ülke arasında Türkiye'nin olmaması sosyal medyada tepkiye sebep oldu.

Abone ol

Çoğunluğunu Batılı ülkelerinin oluşturduğu 39 ülke, Çin yönetimine ortak bir mektup göndererek Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Çin'e gönderilen mektupta imzası bulunan 39 devlet, Pekin yönetiminden, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri üyelerinin de aralarında bulunacağı uluslararası bağımsız uzmanlar heyetine Doğu Türkistan'a "tam erişim" izni vermesini istedi.

Almanya misyonunun yazdığı mektupta, ABD, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, İsviçre, İngiltere gibi ülkelerin temsilcilerinin imzaları bulunuyor. Mektupta Türkiye'nin imzası yer almadı.

Mektuba imza atan ülkeler
ABD, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Haiti, Honduras, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Marshall Adaları Cumhuriyeti, Monaco, Nauru, Hollanda, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Palau, Polonya, Slovakya, Slovenya, İspanya , İsveç, İsviçre, İngiltere

Mektupta ne denildi?

Ortak mektup da şu ifadeler yer aldı:

"Bize ulaşan güvenilir raporlara göre Sincan'da (Doğu Türkistan), bir milyondan fazla insan keyfi olarak, 'siyasi eğitim' kamplarında gözaltında tutuluyor.

"Bölgede giderek artan ağır insan hakları ihlali raporları gördük. Uygur kültürünün yanı sıra din veya inanç özgürlüğü, serbest dolaşım, dernek kurma ve ifade özgürlükleri ile ilgili çok ciddi kısıtlamalar var. Pekin, yaygın gözetleme ve orantısız bir şekilde Uygurları ve diğer azınlıkları hedef almaya devam ediyor. Ayrıca zorla çalıştırma ve kısırlaştırma dahil, zorunlu doğum kontrolü hakkında çeşitli raporlar var. Sincan'daki insan hakları durumunu ele alarak, hiç bir ülkenin buradan gelen sığınmacıları geri göndermemelerini istiyoruz."

UYGUR TÜRKLERİ TOPLAMA KAMPLARI

Çin'in dünyaya eğitim merkezi olarak lanse ettiği toplama kamplarında ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 3 milyon civarında Uygur Türkü zorla tutuluyor. Diasporadaki Uygurlar, asimilasyon ve kültürel soykırım olarak tanımladıkları toplama kamplarına götürülen kişilerin çocuklarının ellerinden alındığını ve bir daha göremediklerini belirtiyor. Binlerce Uygur çocuk, ailelerinden koparılmış durumda. Toplama kamplarına götürülenlerin büyük bir kısmından bir daha haber alınamıyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Çin'in Uygur Türkleri'ne yaptığı zulmün belgeleri ortaya çıktı işte Uygurların suçlandığı şeyler Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Sahte pasaportla yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalandı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
THY Avrupa Ligi, Türk derbisine sahne olacak
Tuğçe Tayfur kaç yaşında evli mi boşandığı eşi kimdir?
Yozgat'ta yaşandı! Sahte altın bozdurmak isterken suçüstü yakalandı
Kavga tartışma yok! Tek sözüyle yaşlı adama maskeyi taktırdı
UEFA'dan Cüneyt Çakır'a önemli görev
Ayşe Şenocak kimdir yaşı kaç Kayra Şenocak'ın eşi mesleği nedir?
Çocuk istismarcısı çalışanlarını affetti! İngiltere Kilisesi'nden 'utanç verici' olay
Adana'da kaçakçının zulası polisi bile şaşkına çevirdi! 129 tane saklamış
Yorumlar 22 yorum