BIST 8.066
DOLAR 28,95
EURO 31,80
ALTIN 1.898,64
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Üniversiteler internette döküldü

Türk üniversiteleri, internet performansında ilk 400'e giremedi.

Abone ol

Dünya üniversiteleri sıralamasında Türk üniversitelerine de yer veriliyor. Sıralama sonucuna göre, Türkiye'den ilk 400'e giren üniversite yok.

Sıralamada Bilkent Üniversitesi 475., ODTÜ 482. ve Boğaziçi ise 525. sırada yer aldı. Bilkent, ODTÜ ve Boğaziçi, Türkiye üniversiteleri arasında başarılı olan ilk üç üniversite oldu. Çalışma, 2004 yılından bu yana, Milli Araştırma Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren araştırma grubuna bağlı çalışan 'Cybermetrics Lab' tarafından yürütülüyor.

İspanyol araştırmacılar, geliştirdikleri Webometrics yöntemiyle dünya üniversitelerinin internet üzerindeki performanslarını ölçmeyi amaçlıyor.
Sıralamada, Google, Yahoo, Lieve Search ve Exalead arama motorlarındaki üniversiteye ait sayfaların sayısı, üniversite sitesine yapılan benzersiz dış bağlantıların toplam sayısı, sitede yayımlanan Adobe Acrobet (.pdf), Adobe PostScript (.ps), Microsoft Word (.doc) ve Microsoft Powerpoint (.ppt) dosyalarının toplam sayısı ve Google Scholar'da yer alan makalelerin ve akademik alana ait yayınların aldığı referansların sayısı ölçüt olarak kullanılıyor. Üniversitelerin internet sayfalarının içeriği, görselliği de inceleniyor.

Kurumların eğitim kalitesi ve akademik prestijlerinden ziyade üniversite seçecek öğrencilere yol göstermesi amacıyla yapılan Webometrics sıralaması, üniversite ve diğer araştırma ile ilgili kurumların web ortamında yayın yapmalarını özendirmeyi hedefliyor.