BIST 8.039
DOLAR 27,14
EURO 28,93
ALTIN 1.680,29
HABER /  DÜNYA

Ülke bu skandalı konuşuyor! Dişçide tecavüz etti

Belçika'da, üç hastasına tacizde bulunduğu iddia edilen diş hekimi beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Abone ol

Belçika'nın Flamanca yayın yapan De Standaard gazetesinde yer alan  habere göre, Brüksel'in Ganshoren bölgesinde faaliyet gösteren ismi belirtilmeyen 48 yaşındaki bir diş hekimine 2012-2013 yılları arasında cinsel istismara uğrayan  üç hastası dava açtı.

Davacı 19 yaşındaki hastanın avukatı Cecile Kenis, sanığın, 2012'de  tedavisi için gerekenden daha fazla anestezi vererek bayılttığını müvekkiline tecavüz ettiğini iddia etti. Diğer iki hasta da diş hekimine cinsel istismar iddiasıyla dava açtı.

MANEVİ TAZMİNATA HÜKMETTİ
Brüksel Ceza Mahkemesi, diş hekiminin 5 yıl hapis cezasına  çarptırılmasına, cezanın iki yıl ertelenmesine ve tecavüze uğrayan davacıya 7 bin  500 avro, istismara uğrayan davacılara 2 biner avro manevi tazminat ödenmesine  hükmetti.

LİSANSINI İPTAL ETTİRMEK İSTİYOR
Avukat Kenis, kararın Belçika Diş Hekimleri Derneğine bildirileceğini,  halihazırda diş hekimliği görevine devam eden sanığın doktorluk lisansının iptal edilmesi için çalışmalar yürütüleceğini bildirdi. Kenis, "Bir an önce bu kişinin  görevine son verilmeli. Başka kadınlar da kurban olabilir." açıklamasında  bulundu.