HABER /  EKONOMİ

Ücretsiz izne çıkanlar AGİ alabiliyor mu?

Ücretsiz izne çıkanlar AGİ alabiliyor mu sorusuna Maliye Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Yeni yılda çalışanın Asgari Geçim İndirimi (AGİ) de arttı ancak ücretsiz izne çıkan geçim indiriminden yararlanamayacak.

Yeni yılda asgari ücretle birlikte 20 milyon çalışanın Asgari Geçim İndirimi (AGİ) de artarken, Maliye Bakanlığı bu konuda en çok merak edilen sorulara açıklık getirdi.

İndirimde düşük ya da yüksek ücret değil medeni durum belirleyici olacak. Serbest avukat- doktor çalışmayan eş kabul edilirken, ücretsiz izne çıkan geçim indiriminden yararlanamayacak.

Çocuklarını kaybeden dede, büyükanne torunu için AGİ'den faydalanabilecek. İki işte çalışanın asgari geçim indirimi yüksek olan ücretle birlikte ödenecek. Yıl içinde iş değiştirenler, yeni işyerlerinde veya işverenleri nezdinde çalışmaya başladıkları aydan itibaren AGİ'den yaralanmaya devam edecek. Ücretlerini yıllık beyanname ile beyan etmek zorunda olan ücretlilerde indirim yıllık beyannamede hesaplanan gelir vergisinin ücret gelirlerine isabet eden tutarından mahsup edilerek gerçekleştiriliyor.

AYLIK VERGİ TUTARINI AŞAMAYACAK: Yıl içinde asgari ücret tutarında meydana gelen değişiklikler, AGİ'de dikkate alınmayacak. AGİ tutarının, ücretlinin aylık hesaplanan vergisinden fazla olması halinde, fazlası dikkate alınmayacak. Dolayısıyla, ücretlinin yararlanacağı aylık AGİ tutarı, aylık asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanan aylık vergi tutarını aşamayacak.

İKİ İŞTE ÇALIŞANLAR...

İki işte çalışan için AGİ uygulaması, en yüksek ücretin elde edildiği işveren tarafından gerçekleştirilecek. Ücretliler medeni durumu ve çocuk sayısı hakkında bildirimlerini, işverene verecek.

agi
ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul nüfusuyla 129 ülkeyi geride bıraktı
EBA kurs başvuru kayıt ekranı MEB e okul giriş sistemi
Ses hijyeni için günde en az 2 litre su için
Türkiye Hollanda krizinin perde arkası! Türkiye bakın ne istedi!
Makyajsız yakalandı: Çekin sorun yok
2020 okul yaz tatili ne zaman MEB okul tatil günleri çizelgesi
Yorumlar 2 yorum