HABER /  GÜNCEL

Uçakla Türkiye'ye gelen peşmergeler Kobani'ye geçti

Kobani'ye gitmek üzere karayoluyla girecek peşmerge konvoyu Habur'a yaklaştı. Uçakla Türkiye'ye gelen peşmerge grubu ise Kobani'ye ulaştı.

Uçakla Türkiye'ye gelen peşmergeler Kobani'ye geçti

İNTERNETHABER.COM
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin gönderdiği peşmergeler Türkiye sınırını geçerek Kobani'ye ulaştı. Yoğun güvenlik önlemleriyle uçakla Urfa'ya gelen 76 peşmerge Kobani'ye kara yoluyla giden peşmergelerle birleşecek.

Kobani'ye doğru yola çıkan Peşmerge güçleri iki grup halinde Türkiye'ye giriş yaptı. Erbil'den havalanan ve Kobani'ye gidecek güçteki Peşmergelerin yarısını taşıyan uçak Urfa GAP Havalimanı’na inerken Habur'dan Türkiye'ye giriş yapan 50 araçlık Peşmerge konvoyu ise kara yolunu kullanarak Urfa'ya doğru ilerliyor.

80 PEŞMERGE ERBİL'DEN URFA'YA UÇTU

Kobani’ye gidecek olan Kürdistan Peşmerge Güçleri Erbil Uluslararası Havalimanı’ndan önce Urfa'ya hava yoluyla ulaştı. Peşmerge güçlerinin büyük bölümü karadan açılan güvenli koridoru kullanırken geriye kalan 80 kişilik grup ise havayolu ile Urfa üzerinden Kobani'ye gitti.

40 günü aşkındır IŞİD’in kuşatması altında olan Rojava’nın Kobani kentine yardıma gidecek olan peşmergeler, önce Urfa’ya ordan da Kobani’ye geçti.

50 ARAÇLIK KONVOY AĞIR SİLAHLAR İLE HABUR'DAN GEÇTİ!

Katyuşa füzeleri, havan topları gibi ağır silahlarla donanmış peşmerge konvoyu, Habur sınır kapısından Türkiye'ye girdi. Her araçta iki Peşmerge'nin yer aldığı Konvoy'un Silopi, Şırnak, Mardin, Kızıltepe, Viranşehir, Şanlıurfa, Suruç ve Mürşitpınar güzergâhını izleyerek Kobani'ye gireceği belirtiliyor.

fft16_mf2522179.jpg

CANLI YAYINDA KURBAN KESTİLER!

Habur Sınır Kapısı'nda ise konvoyun gelmesinden saatler önce gümrüklü sahada bekleyen tüm araçların işlemleri bitirilerek, saha boşaltıldı. Bu sırada Habur Sınır Kapısı önünde toplanan yaklaşık bin kişi yolun kapanmasına neden oldu. Özellikle Rojavalı Kürtlerin büyük ilgi gösterdiği Peşmerge güçleri sınırda sloganlar ve kurban kesilerek karşılandı. Barzani'ye yakınlığı ile bilinen Rudaw televizyonu ise kurban kesilme anını canlı yayında ekrana taşıyarak şaşırttı.

untitled-2.20141029001154.jpg

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Sık sık peşmergeler lehine slogan atan ve ellerinde Kürt bayrağı bulunan kalabalığa polis dağılıp yolu açmaları için uyarıda bulundu. Bu sırada yaşanan arbedede bekleyenlerden bir grup polise taşlı saldırıda bulundu. Atılan taşlardan Habur girişindeki kulübelerin de camları kırıldı. Polis, de taş atanlara gaz bombası ile müdahalede bulundu. Grubun dağılmayıp taş atmayı sürdürmesi üzerine polis havaya uyarı ateşi açtı.

Polis, sık sık dağılıp yolu açmaları istemelerine üzerine DBP'liler araya girerek, bekleyen büyük bölümünü Habur Sınır Kapısı'ndan uzaklaştırdı. Habur Sınır Kapısı'nda geniş güvenlik önlemleri alınarak konvoyun gelişinin beklenmesi sürüyor.

ASKER "BİZ YOKUZ" MİT DEVREYE GİRDİ!

Medyada geniş yer bulan bir iddiaya göre asker, Peşmergenin geçişinde “ana yüklenici” olarak görev almak istemediği mesajını verdi. Askerin bu tutumu, “TSK, Peşmergenin geçişinde devrede olduğu görüntüsü vermek istemiyor” diye yorumlandı. Bunun üzerine Peşmergenin geçişinde ana görevi MİT’in üstlenmesi uygun bulundu. TSK unsurlarının, Peşmerge’nin sınırda askeri bölgeden geçiş yaparken devreye girebileceği belirtildi.

Yetkililer, havayoluyla gelecek olan Peşmergenin Kobani’ye Suruç’taki Mürşitpınar sınır kapısından geçiş yapacağını söylediler. Bu geçiş nedeniyle ABD ’nin dün havadan Mürşitpınar yakınlarındaki IŞİD hedeflerine yönelik en kapsamlı “Halı bombardımanı” şeklinde saldırılar yapıp, IŞİD mevzileri ile militanlarını ateş çemberine alarak imha ettiği bildirildi. Peşmergenin karayoluyla Türkiye üzerinden geçecek silahları arasında tank ve uzun namlulu toplar gibi ağır silahlar olmasının söz konusu olmadığı belirtildi.

PYD VE PEŞMERGE'DEN FARKLI AÇIKLAMALAR

Al Jazeera Türk'e gün içinde konuşan Peşmerge Bakanlığı yetkilisi, Irak Kürt bölgesinden yola çıkan ilk grup peşmergenin Kobani'ye girdiğini söyledi.

Yine Al Jazeera Türk'ün ulaştığı Kobani'deki PYD yetkilileri ise, söz konusu iddianın doğru olmadığını ve peşmergenin henüz Kobani'ye girmediğini açıkladı.

Reuters'e konuşan PYD lideri Salih Müslim ise, 150 peşmergenin Türkiye'ye girdiğini ve Kobani'ye ilerlediklerini söyledi.

Kobani Askeri heyeti Başkan vekili Öcalan İso, peşmergenin gelişinden haberdar olduklarını ama ne zaman ve nasıl giriş yapacakları konusunun Türkiye ve peşmerge tarafından belirlendiğini aktardı. İso, peşmergenin yola çıkış haberinin Kobani'deki YPG birlikleri tarafından sevinçle karşılandığını vurguladı. 

Silahların yüklendiği tır ve kamyon konvoyuna ambulanslar da eşlik ediyor. KDP Dış İlişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami Twitter hesabından paylaştığı mesajında peşmerge birliklerinin Erbil'den yola çıktığını ve Silopi üzerinden Kobani'ye gideceğini vurguladı. 

Karadan gidecek olan silahlar da Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye’ye girecek ve Kobani’ye ulaştırılacak.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, Al Jazeera’nin konuyla ilgili yönelttiği soruya, “Peşmerge sağ salim Kobani’ye gidene kadar açıklama yapmayacağız” şeklinde yanıt verdi.

ÖZEL OLARAK EĞİTİLDİLER

Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir, Kobani'ye giden peşmergelerin özel eğitilmiş askerlerden seçildiğini belirtti.

Kadir, peşmerge güçlerinin, Türkiye ve Kobani'deki Demokratik Birlik Partisi (PYD) yetkilileri ile ABD'nin bilgisi dahilinde uyum içinde hareket edeceğini ifade etti. Kadir, yola çıkan güçlerin içinde acil yardım sağlık ekiplerinin de bulunduğunu kaydetti.

Yorumlar 38 yorum