BIST 4.962
DOLAR 19,11
EURO 20,68
ALTIN 1.199,24
HABER /  GÜNCEL

Üç mermi attırıp dağa gönderdiler

Geçtiğimiz hafta şehit düşen askerlerden Selman Özay'ın annesi oğlunun kendi sözleriyle TSK'yı eleştirdi.

Abone ol

Geçtiğimiz hafta Hakkâri Şemdinli'de şehit düşen er Selman Özay'ın annesi, oğlunun kendisine, 'Anne ben eğitim alamadım, acemi birliğinde bana silah verip de yetiştirmediler. Beni nasıl yolladılar oraya?' dediğini söyledi.

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik Habeşti yaylasında geçen hafta şehit düşen jandarma istihkâm er Selman Özay'ın Annesi Kadriye Özay, çocuğunun teröristle mücadele edecek eğitimi almadan bölgeye gönderilmesinden yakındı.

Zaman gazetesinde yer alan habere göre, acılı anne, oğlunun da bu konuda "Beni neden oraya gönderdiler?" diye kendisine dert yandığını aktarıyor.

ÜÇ MERMİ ATMIŞ ÜÇÜ DE BOŞA GİTMİŞ

Şehidin ağabeyi Abdülkerim, "Kardeşim acemi birliğinde üç mermi atmış, üçü de boşa gitmiş. Üç karavana atıştan sonra terörle mücadele için Yüksekova'ya gönderildi." sözleriyle eğitimin yetersizliğine dikkat çekiyor.

Baba Rahim Özay ise komutanlara çağrıda bulunuyor: "Artık eğitimli, disiplinli ve düzenli uzman kişilerle bu mücadeleyi yapsınlar."

BENİ NASIL YOLLADILAR ORAYA

Ailenin evinde taziye ziyaretleri de devam ediyor. Şehit annesi Kadriye Özay, oğlunun kendisine, 'Anne ben eğitim alamadım, acemi birliğinde bana silah verip de yetiştirmediler. Beni nasıl yolladılar oraya?' dediğini hatırlatıyor.

Özay, "Aklıma gelince feryat ettim. 'Benim çocuğumu nasıl gönderdiler?' oraya. Vatan sağ olsun ama benim yavrum gitti ben bunun hesabını soruyorum. Çocuğumu oraya gönderenden soracağım hesabını? Bunu cevaplandırsınlar. Ben anayım. Benim ciğerim yandı." diye konuşuyor.

EĞİTİMSİZ YAVRULAR GİTMESİN 

Acılı baba Rahim Özay, teröre karşı askerî mücadelenin eğitimli kişiler tarafından yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Sorumlu komutanlara seslenen Özay, "Komutanlarımız, güneydoğuya eğitimsiz çocuklarımızı göndermesin. Artık disiplinli ve düzenli bir birlik kurulsun. Dışarıdan gelecek baskınlara ve şer güçlere karşı tek yumruk olalım." ifadelerini kullanıyor. Çocuğunu şehit eden kişilerin kimliklerinde de TC yazdığını aktaran Özay, "Onların da anne ve babaları var. Belki onlar da kan ağlıyor. Belki kendilerinden habersiz çocuklarını zorla dağa çıkardılar. Belki onlar da şimdi buraya gelseler yine konuşurum, barışırım. Ama artık bu dursun. Bütün Güneydoğu halkına sesleniyorum. Çocuklarınıza sahip çıkın. Çocuklarınızı dağa salmayın." diyor.

Şehidin ağabeyi Abdülkerim Özay ise kardeşinin 75 günlük acemiliğini İzmir Narlıdere'de yaptığını anlatıyor.

Özay, şunları kaydediyor: "Acemi birliğinde 3 mermi ile atış yapmış ve üçünün de karavana gittiğini söyledi. Benim kardeşim silah tutmasını biliyordu belki; ama atış yapmasını bilmiyordu. 3 karavana atıştan sonra terörle mücadele için Yüksekova'ya gönderildi."