YAZARLAR

Türkiye’nin Uzay Üssü

Son dönemlerde uydu haberleşme sistemleri yaşantımızın bir parçası haline gelmiştir.Uydu haberleşme sistemleri, insan hayatına bir çok yetenek katmıştır.

İsmail GÜZELiguzel@nestech.net

Son dönemlerde uydu haberleşme sistemleri yaşantımızın birparçası haline gelmiştir.Uydu haberleşme sistemleri, insanhayatına bir çok yetenek katmıştır. Özellikleinternette gezinirken yaptığımız bir araştırmanın yahutalışverişin, evimizde dinlediğimiz radyo ve izlediğimiztelevizyon sinyallerinin, yapılan telefon konuşmalarının çoğunda,farkında olmasakta altyapı olarak uydu sistemlerindenfaydalanılır.

Her geçen gün kullanımı çoğalan ve hayatımızın bir parçasıhaline gelen telefonlarımız ve akıllı cihazlarımız ileyaptığımız görüşme ve anlık paylaşım trafiği, zamanla dahafazla ihtiyacı karşılayabilmek için daha fazla kanal yeteneğive daha hızlı haberleşme sistemlerinin kurulmasına sebebiyetvermektedir. Bu özellikteki uydu sistemleri,ihtiyaçları karşılayabilecek özelliklere sahip teknolojisiyleönümüzdeki senelerde çok daha geniş çevrelerde yoğun olarakkullanılacaktır. 

Devletimiz, teknolojininde gelişmesi ile birlikte son dönemlerdehiç olmadığı kadar büyük atılımlara ve yatırımlara destekleriile birlikte özelliklede uzay ve uydu sistemlerineyönelik teknoloji, nitelikli, uzman insan gücü ve alt yapıgeliştirilmesi konusuna önem vermektedir.

Geçtiğimiz senelerde Çinde bir üs’den fırlatılan tamamı ile Türkmühendisleri tarafından üretilen ve sadece Türk’lerin müdahaleedebildiği uzaydaki gözümüz Göktürk-2 Uydu’su, kendicoğrafyamız ve etrafından aldığı yüksek çözünürlü görüntüleriTürkiye’deki izleme merkezine anında gönderip, gerekli görülenmercilere aktarmaktadır. 700 kilometre yükseklikte yörüngedeolan uydumuza dışarıdan hiç bir şekilde mudahale edilememekteve, dünyanın herhangi bir noktasından görüntü dealabilmektedir. Milli uydularımız devletimize güç milletimizegüven vermektedir.

Hemen hemen her geçen gün neredeyse yeni buluşların olduğugünümüz teknoloji dünyasına özellikle devletimizin yüzde yüzkatkılarıyla, terörle mücadele konusunda büyük başarı sağlayansavaş teknolojileri de yerli yazılımlar sayesinde milli oldu.Özellikle güneydoğuda terörle mücadalede kullanılan yerli uyduhaberleşme teknolojilerinin de kullanılması terörün adetabelini kırıp neredeyse 40 senedir süren bu mücadelenin sondemlerini gözler önüne sermektedir. Askerimiz, Güneydoğudateröre karşı kullanılan uydu haberleşme sistemleri sayesindeistenilen yerleri hatasız yüzde yüzlük bir oranla vurmayı başardı.Sistemlerin hatasız çalışması sayesinde birçok terör yuvası veterörist yok edilmiş oldu.

Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi, Atiyi karanlık görerek azmibırakmak. Alçak bir ölüm varsa eminim budur ancak. Ye's öylebataktır ki; düşersen boğulursun. Ümide sarıl sımsıkı, seyretne olursun. Azmiyle, ümidiyle yaşar hep yaşayanlar; Me'yus olanınruhunu, vicdanını bağlar. Sahipsiz olan memleketin batmasıhaktır. Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır. Feryadıbırak kendine gel. Çünkü zaman dar... Uğraş ki telafi edecek buncazarar var''.

Yorumlar