BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  GÜNCEL

Türkiye'den o ülkeye büyük şok! Çıkarın

Alman basını, Türkiye'nin, Avusturya'nın bütün önemli NATO işbirliği programlarından çıkartılmasını talep ettiğini yazdı. Avusturya Savunma Bakanı Türkiye'nin kararını kınadı.

Abone ol

Alman Die Welt gazetesinin haberine göre, Türkiye, Avusturya'nın bütün önemli NATO işbirliği programlarından çıkartılmasını talep ediyor.

Gazete, bu tutumun Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin dondurulmasını talep eden Avusturya'ya yönelik bir hesaplaşma olduğunu yazdı.

BLOKE ETMİŞTİ

Türkiye'nin Avusturya ile yaşadığı gerginlik nedeniyle bir süredir Avusturya'nın dahil olduğu ortak eğitim programlarını bloke ettiği iddiaları yetkililer tarafından doğrulanmıştı.

NATO ÜYESİ DEĞİL

Alman basını ise Türkiye'nin Avusturya'yı önemli ortak eğitim programlarının hepsinden çıkarmak istediğini yazdı. Bu şekilde Avusturya'nın NATO üyesi ülkeleriyle ortak askeri eğitim yapmasının engellenmek istendiği belirtiliyor. Türkiye, NATO üyesi olmayan Avusturya'nın eğitim programına katılmasını bloke ediyordu. 

NATO üyesi olmayan ancak üye ülkelerle partnerlik yapan Avusturya, önce Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin durdurulmasını istemiş, ardından iktidar üyelerinin ülkede referandum toplantıları düzenlemesine karşı çıkmıştı. İki ülke arasındaki diplomatik kriz, Türkiye’nin NATO partneri Avusturya’yla ortak çalışmayı durdurduğunu açıklamasıyla tırmanmıştı.

"ŞİDDETLE KINIYORUM"

Türkiye'nin NATO'da, Avusturya'nın ortak eğitim programlarına katılımını veto etmesinin ardından Avusturya Savunma Bakanı açıklama yaptı. BBC'ye konuşan Hans Peter, "Türkiye'nin NATO'daki yol haritasını şiddetle kınıyorum. Bu Avusturya'ya karşı sorumsuzca bir davranış ve bizim Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası olmaktan çok uzak olduğu yönündeki görüşümüzü güçlendiriyor. Bu tutum Avrupa'nın güvenlik çıkarlarını tehlikeye atıyor. Türkiye'nin işbirliğini bloke etmesinin Batı Balkanlardaki barış misyonlarına uzun vadeli etkileri olacaktır." ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
İngiltere'deki saldırıyı onlar üstlendi!
FETÖ'cü Enes Kanter'den skandal açıklamalar: Şuan ülkem...
Hulusi Akar'ın yaveri Levent Türkkan çarketti yeni ifadesi
Kılıçdaroğlu: Sen kim oluyorsun vali bey
Dolar yorumları dolar kuru ne olur?
Tarık Solak kimdir evli mi eşi ve çocukları var mı?
Yorumlar 4 yorum