BIST 1.455
DOLAR 9,60
EURO 11,18
ALTIN 550,86
HABER /  POLİTİKA

Türkiye'den ABD'ye Rahip Brunson cevabı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Brunson'ın serbest bırakılmasıyla ilgili Türkiye'ye yönelik sözlerine cevap verdi. Kalın, ABD'nin taleplerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Abone ol

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un açıklamalarına cevap verdi. Rahip Brunson davasının devam eden bir yargı süreci olduğunu söyleyen Kalın, ABD'nin yargı sürecini yok sayarak bir takım taleplerde bulunmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İsrail’de Reuters ajansına verdiği mülakatta rahip Brunson’ın serbest bırakılması halinde Ankara ile Washington arasındaki krizin hemen sona ereceğini söylemesinin ardından Türkiye'den de yanıt geldi.

Reuters'a konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "ABD’nin yargı sürecini yok sayarak bir takım taleplerde bulunması elbette kabul edilemez. ABD kendi ülkesinde yapamadığını bir başka ülkeden talep edemez." ifadelerini kullandı.

Kalın'ın açıklamaları şöyle:

"Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Rahip Brunson davası da hukuki bir davadır. Şahıs hakkında devam eden bir yargı süreci vardır. ABD’nin yargı sürecini yok sayarak bir takım taleplerde bulunması elbette kabul edilemez. ABD kendi ülkesinde yapamadığını bir başka ülkeden talep edemez.

Her fırsatta yargı bağımsızlığı konusunda Türkiye’ye ve başka ülkelere tavsiyelerde bulunan, hatta onları töhmet altında bulunduran ABD’nin devam eden bir yargı süreci hakkında keyfi yorum ve taleplerde bulunması dikkate değer bir durumdur.

Bir kişinin rahip yahut din adamı olması, tek başına suçsuz ve masum olması için yeterli bir karine değildir. Karar merci yargıdır ve ABD dahil herkes Türk yargısının vereceği karara saygı duymak zorundadır. Şu ana kadar olduğu gibi bu kural bundan sonra da geçerlidir.

"HALKBANK'A HAKSIZ VE MESNETSİZ SUÇLAMALAR"

Öte yandan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın, FETÖ’nün bir kumpası olarak görülen dava sonucunda haksız bir şekilde ceza aldığını herkes bilmektedir. Aynı şekilde Halkbank’a yönelik bir takım haksız ve mesnetsiz suçlamaların gündeme getirilmesi ve bu kamu bankamızın yıpratılmak istenmesi de kabul edilemez. Burada amacın İran yaptırımlarıyla ilgili hakikatlerin ortaya çıkartılmak olmadığı, tersine saygın kurum ve kişilerin itibarsızlaştırılması ve haksız cezalar kesilmek istendiği anlaşılmaktadır. Türkiye olarak bu süreçten son derece rahatsız olduğumuzu ifade ediyoruz.

Bolton’ın Türkiye’deki ekonomik durum ve Katar’ın yatırım kararıyla ilgili söyledikleri daha vahim bir durumu işaret etmektedir. Zira bu ifadeler, Trump yönetiminin bir NATO müttefikini ekonomik savaşın hedefi haline getirdiğinin itirafıdır. Fakat bu mesele Türkiye ile sınırlı değildir. Trump yönetimi bugüne kadar Meksika, Kanada, Küba, Çin, Rusya, İran, AB, Almanya ve diğer ülkelerle benzer çatışmalara girmiş ve ticaret, vergi ve yaptırım gibi unsurları küresel bir ticaret savaşı başlatmak için kullanmak niyetinde olduğunu göstermiştir. Oysa bu yaklaşım serbest piyasa kurallarına aykırı olduğu gibi vergi kararları Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarına da aykırıdır. Bu yüzden Türkiye, Hindistan, Çin Halk Cumhuriyeti, İsviçre, Norveç, Kanada, Rusya, Meksika ve Avrupa Birliği çelik ve alüminyum ürünlerine ek vergi koyan ABD'yi Uluslararası Ticaret Mahkemesi'ne şikayet etti. Dolayısıyla ortada küresel bir sorun var. Türkiye ile ABD arasında yaşanan sorun, Trump yönetiminin dünya ile yaşadığı sorunların bir parçası olarak ortaya çıkmıştır.

"TÜRKİYE'NİN EKONOMİK SAVAŞ BAŞLATMA NİYETİ YOK"

Türkiye’nin kimseyle ekonomik bir savaş başlatmak gibi bir niyeti yoktur. Fakat kendi ekonomisine ve yargısına yönelik saldırılara sessiz kalması beklenemez. Türkiye yasaklayıcı ve cezalandırıcı yaklaşımlara karşı dünyayla birlike hareket edecek ve ulusal çıkarlarına her zeminde sahip çıkacaktır.

Son dönemde Türkiye’ye destek olmak için yapılan açıklamalar ülkemizin doğru yolda olduğunu göstermektedir. Dost ve kardeş ülke Katar’ın 15 milyar dolarlık yatırım kararı piyasalar üzerinde rahatlatıcı bir etki yapmıştır. Katar’ın bu tavrını takdirle karşılıyoruz. Türkiye-Katar ilişkileri her düzeyde bundan sonra da güçlenmeye devam edecektir.

"TÜRKİYE'YE YAPILAN DESTEK AÇIKLAMALARI ÖNEMLİ"

Öte yandan Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Çin ve İran gibi ülkelerin yaptığı destek açıklamaları da önemlidir. Türk lirasına yönelik saldırıları bertaraf etmek için atılan adımlar olumlu netice vermiştir. Hazine ve Maliye bakanlığımız ve ilgili kurumlarımız bu alanda tedbirler almaya ve ekonomimizi rahatlatmaya devam edecektir.

Bu tür siyasi, hukuki ve ekonomik tavırlar müttefiklik ruhuna sığmaz. Bunlar NATO’nun kuruluş ilkelerine de aykırıdır. Nitekim pek çok NATO ülkesi de ABD yönetiminin bu tutumundan rahatsız olduğunu açıkça ifade etmektedir. Son dönemde ABD yönetiminin izlediği politikalar, NATO ittifakının temel ilke ve değerleriyle çelişmektedir. Türkiye’ye karşı bir ekonomik savaş açıldığının itirafı mahiyetindeki açıklamaların kabul edilmesi mümkün değildir."

ÖNCEKİ HABERLER
Almanya'dan AB'ye kritik İran çağrısı
Almanya'dan AB'ye kritik İran çağrısı
Bayram günü feci olay: 2 çocuk boğuldu!
Bayram günü feci olay: 2 çocuk boğuldu!
Yunanistan'ın FETÖ kararına Türkiye'den sert tepki
Yunanistan'ın FETÖ kararına Türkiye'den sert tepki
Konya'da feci kaza: 2'si ağır 10 yaralı
Konya'da feci kaza: 2'si ağır 10 yaralı
Asansörde biber gazlı soygun!
Asansörde biber gazlı soygun!
Bingöl'den acı haber: Feci kazada ölü sayısı arttı!
Bingöl'den acı haber: Feci kazada ölü sayısı arttı!
Şanlıurfa'da Oduncular Pazarı'ndan yangın
Şanlıurfa'da Oduncular Pazarı'ndan yangın
Devlet Bahçeli'den Yunanistan'a çok sert tepki! 9 Eylül'ü...
Devlet Bahçeli'den Yunanistan'a çok sert tepki! 9 Eylül'ü...
İki kardeşin korkutan anları: Böyle görüntülendi!
İki kardeşin korkutan anları: Böyle görüntülendi!
AK Partili isimden ABD'ye: 'Ey Amerika ölümün yaklaştı'
AK Partili isimden ABD'ye: 'Ey Amerika ölümün yaklaştı'