BIST 1.329
DOLAR 7,85
EURO 9,40
ALTIN 450,57
HABER /  GÜNCEL

Türkiye kökenli Hollandalı cihatçıların hedefinde 'Avrupa Komisyonu vardı'

Türkiye'den döndükleri sırada Brüksel havaalanında, 'cihatçı gruplara üye oldukları' gerekçesiyle gözaltına alınan Türkiye kökenli Hollandalıların, 'Avrupa Komisyonu merkezine saldırı hazırlığı içinde' oldukları bildirildi.

Abone ol

Hollanda medyası, Türkiye'den döndükleri sırada Brüksel'deki Zaventem Havaalanı'nda 'cihatçı gruplara üye oldukları gerekçesiyle' gözaltına alınan Türkiye kökenli biri kadın 3 Hollandalı'nın, 'Avrupa Komisyonu merkezine saldırı hazırlığı içinde' olduklarını bildirdi.

Hollanda Televizyonu (NOS), Belçika kaynaklarına dayandırdığı haberinde, gözaltındaki 3 Türkiye kökenli cihatçının Avrupa Komisyonu'na saldırı hazırlığı konusunda kanıtlar bulunduğunu duyurdu.

Hollanda'nın Lahey kentinde yaşayan Türkler, Belçika polisinin takibi sonucu Ağustos ayında Brüksel'deki Zaventem Havaalanı'nda . Belçika polisi, aynı gün Brüksel ve Lahey'de eş zamanlı operasyon düzenledi. Lahey'de Türkler'e ait olduğu belirtilen 4 eve baskın yapıldı.

Polisin verdiği bilgiye göre operasyonda cihatçı gruplara ilişkin çok sayıda belge ele geçirildi. Brüksel'de bir apartman dairesi kiralayan Türklerin, sık sık burda kaldıkları saptandı. Brüksel'deki dairede ateşli silah ve kurşun geçirmez yelekler bulundu.

NOS'un haberine göre Türk cihatçılar, Brüksel'deki Avrupa Komisyonu merkezine saldırı planlıyordu.

Türkiye'den döndükleri sırada havaalanında gözaltına alınan 3 Türkiye kökenli Hollandalı'nın büyük olasılıkla Suriye'ye gidip geldikleri belirtiliyor.

Kamuoyuyla paylaşılmadı

Zanlılar, "terör örgütüne üyelik, finansman sağlamak ve ateşli silahlar yasasına muhalefet" suçlamasıyla tutuklandı.

Belçika'da yayımlanan De Tijd gazetesi de, son aylarda cihatçılar tarafından planlanan çok sayıda "terör saldırısının" ortaya çıkarıldığını duyurdu.

Gazete, Belçika Adalet Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Brüksel'deki Yahudi Müzesi'ne gerçekleştirilen saldırıya benzer çok sayıda saldırının son anda önlendiğini belirtti.

Haberde, aralarında Suriye'den dönen cihatçılarla sempatizanların bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Belçikalı yetkililer, toplumda paniğe yol açmaması için bu haberlerin kamuoyuna açıklanmadığını belirtti.

Belçika'dan 325 kişinin Suriye ve Irak'taki cihatçı gruplara katıldığı biliniyor. Yetkililer, bu kişilerden 90'ının ülkeye geri döndüğünü bildiriyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Kobani'den Türkiye'ye kaç Kürt geldi?
İnşaat halindeki binada göçük
Gülriz Sururi'den sonra şimdi de Füsun Onal
Kobani: IŞİD'den kaçan Suriyeli Kürtlerin sayısı '60 bini geçti'
TÜSİAD'dan rehine açıklaması
Masumlar Apartmanı 12. bölüm 2. fragmanı
Yorumlar