HABER /  GÜNCEL

Türk ve Alman polisinden bir ilk ortak dolandırıcılık operasyonu başlatıldı

Demirören Haber Ajansı

İSTANBUL polisi ve Alman polisi, kendilerini polis ve savcı olarak tanıtıp Alman vatandaşlarını 3 milyon Euro dolandıran şebekeye yönelik olarak 3 ilde ortak operasyon başlattı.

Abone ol

İstanbul Polisini harekete geçiren olay, Almanya Federal Kriminal Polis Teşkilatı (BKA) raporuyla ortaya çıktı. Raporda yer alan iddiaya göre; Almanya'da yaşayıp, şirket kurmuş ve Alman dilini iyi bilen F. Ö. liderliğinde kurulan çıkar amaçlı suç örgütü İstanbul'da bir çağrı merkezi kurdu.

Şüpheliler Almanya'daki yaşlı insanları arayarak kendilerini savcı ve polis olarak tanıttı. Çeşitli bahanelerle kandırdıkları yaşlı insanlardan 3 milyon euro vurdun yapan şüpheliler, paraları kara ve hava yolu ile Türkiye'deki şebeke yöneticilerine gönderdiler.

Alman uyruklu 20 kişi

Raporda yer alan bilgiler üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. İstanbul Emniyetine bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bilgilerin doğru olduğunu belirleyince çalışmalar derinleştirildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımız koordinesinde yürütülen çalışmalarda, 20'ye yakın Alman vatandaşının benzer yöntemle dolandırıldığı tespit edildi.

76 şüpheli için gözaltı kararı

Türk polisi ve Almanya federal polis teşkilatının irtibatlı olarak yaptığı çalışmada, bu sabah eş zamanlı operasyon düzenlendi. Almanya ve Türkiye'de bu sabah başlatılan operasyonda 76 şüphelinin yakalanmasının hedeflendiği belirtildi.

31 Türkiye, 5 Alman 36 şüphelinin, Almanya'da ise 21 Alman vatandaşı, 15 Türk, ikisi Brezilyalı, biri Arnavut kökenli, biri Polonya uyruklu 40 şüphelinin yakalanmasının hedeflendiği öğrenildi. Şüphelilere karşı başlatılan operasyonun sürdüğü öğrenildi.

Operasyonların devam ettiği öğrenilirken, şebekenin yaklaşık 3 milyon euro dolandırdığı  bildirildi. Dolandırıcılık şebekesinin Antalya ve İstanbul'da kurduğu çağrı merkezleri ise polis tarafından görüntülendi. Edinilen bilgilere göre, yüklü miktarda euro, tabanca, çok sayıda bilgisayar ve sim kart ele geçirildi.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Alanyalı erkeklerin gözdesi Rus gelinler oldu
Şırnak devlet hastanesinde yangın çıktı
Koronavirüs'ten 24 saatte 97 kişi daha öldü sayı hızla artıyor
Uzun boylu erkeklerde demans riskinin düşük olduğu tespit edildi
Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsün adını koydu, aşının tarihini verdi
Emekli promosyon ödemesi ne zaman 2020 banka ödeme günleri
Yorumlar