HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Türk liseli iPhone'un açığını buldu Apple'dan parayı kaptı

Demirören Haber Ajansı

BURSA'da lise öğrencisi ABD'li teknoloji devi Apple'ın iPhone marka cep telefonunda açığını buldu, firma bu açık için para ödedi.

Abone ol

Bursa Nilüfer'de Oğuz Akçay (17), iPhone marka cep telefonunda bulduğu bir açığı firmaya bildirmesi üzerine 100 lira ile ödüllendirildi. 

Bursa'da Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik bölümü son sınıf öğrencisi Oğuz Akçay, ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın ürettiği iPhone telefonunun yazılım açığını buldu.

Fotoğraf çekmek isterken fark etti

Manzara fotoğrafı çekmeyi seven Akçay, arkadaşı ile konuştuğu sırada fotoğraf çekmek istedi. Telefon görüşmesini sürdürdüğü sırada fotoğraf çekmek için telefonun kamerasını açan Oğuz Akçay, hatanın kendi telefonundan kaynaklandığını düşünse de daha sonra başka telefonlardan deneyerek telefonun yazılım hatası olduğunu belirledi.

Farklı telefonlarda denemiş

Firmaya mail atarak durumu bildiren Akçay, bir süre sonra kendisine teşekkür maili geldiğini belirterek, "Arkadaşımla telefon görüşmesi yapıyordum. Bu sırada güneşin doğuşunu fotoğraflamak istedim. Telefonumda video sekmesine girerek video kayıt yapmaya başladım. Yaklaşık 5 saniye kayıtın ardından birden telefonum dondu. Daha sonra siyah ekran oldu. Ekranda telefonun logosu çıktı. Ama bu sırada telefon görüşmesi yapmaya devam ediyordum. Bunun benim telefonumdan kaynaklı bir hata olduğunu düşündüm. Farklı telefonlarda denediğimde yine aynı hatayla karşılaşınca durumu firmaya bildirdim. Birkaç gün sonra bana mail attılar. Böyle bir açığı bulduğum için bana teşekkür ettiler. Daha sonra bana küçük bir sürpriz hazırladıklarını belirterek bakiyeme 100 lira yüklediler'' diye konuştu.

Kendisinin sürekli yazılım ve kodlama ile uğraştığını söyleyen Oğuz Akçay, "Böyle büyük bir markanın açığını bulmak beni çok şaşırttı. Bulduğum için de çok mutlu oldum. Çevremdekiler ilk başta bana inanmadılar. Apple'dan mail geldiğini görünce inanmaya başladılar'' dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri WhatsApp aldığı karar ile gündemde! Artık kalıcı olarak engelliyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Polis Pendik'te çocuk tacizcisini böyle yakaladı
Öğretmenlere 24 Kasım şartı getirildi
Yargıtay'dan emsal karar! Sakın bunu yapmayın! Hem işinden hem tazminattan oldu
Kırmızı ışıkta geçmek kaç para oldu 2020 trafik cezaları listesi
Fenerbahçe'nin yıldızı Vedat Muriç sakatlandı! Kadrodan çıkarıldı
ŞOK iş başvurusu ekranı açıldı 5 bin kişi alınacak
Yorumlar 8 yorum