BIST 4.505
DOLAR 18,83
EURO 20,16
ALTIN 1.135,38
HABER /  DÜNYA

Türk berbere küfür cezası

Suudi Arabistan'dan Allah'a küfretmele suçlanan Türk berbere idam cezası verildi.

Abone ol

Hatay'ın Samandağ İlçesi'nden 11 yıl önce Suudi Arabistan'a giderek berber dükkanı açan ve Allah'a küfretmele suçlanıp 13 aydır cezaevinde bulunan 31 yaşındaki Sabri Boğday hakkında idam cezası verildi. Türk makamlarının girişimleri bir sonuç getirmezse, tutuklu gencin başı kesilerek ceza infaz edilecek.

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde berberlik yapan Sabri Boğday, Mısır'lı terzi komşusu ile bilinmeyen bir nedenle tartışmasının ardından, Mısırlı komşusu olay yerine gelen polislere, "Bu adam Allah'a küfür etti" deyince, tutuklanarak cezaevine konuldu. 13 aydır cezaevinde bulunan Boğday, bu süre içerisinde 8 kez duruşmaya çıkarken, iftirayı attığı iddia edilen Mısırlı ise kaçarak ortadan kayboldu. Son duruşmada idam kararı çıkınca temyize başvuran Boğday, birkaç gün önce yanına gelen bir cezaevi personelinin elindeki telefonu uzatarak, "Başını keseceğiz. Ailene telefon açıp vedalaş" demesi üzerine şoka girdi. Ailesini arayan genç adam çok korktuğunu ve yakında idam edileceğini söyleyerek ailesiyle vedalaştı.

Sabri Boğday'ın idamının temyizden çıkacak karardan önce uygulanmasından korkan ailesi, Türk yetkilileri göreve çağırdı. Başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan'dan yardım isteyen aile, "Ne olur Sabri'yi kurtarın" diyerek, gözyaşı döküyor. Oğlunun son derece sakin ve terbiyeli bir insan olduğunu söyleyen 70 yaşındaki anne Atra Boğday, "Oğlum hayatı boyunca bir karıncayı bile incitmedi. O dinine bağlı, inançlı bir insandır. Allah'a sövmesi mümkün değil. Mısırlı komşusu kendisini haklı çıkartabilmek için ona iftira atmış. Oğlum orada çalışarak bana, eşinden ayrılan kızıma ve torunuma bakıyordu. O olmasa biz sefil, perişan olurduk. En büyük isteği para biriktirip eşi ve yeni doğan bebeği için bir ev alabilmekti. Ama şimdi idamı söz konusu. Devlet büyüklerimiz Allah rızası için oğlumu kurtarsın" diyerek göz yaşı döküyor.

EŞİMİN İDAM EDİLMESİNE İZİN VERMEYİN

Sabri Boğday ile 3 yıl önce evlenen ve düğünden sonra eşiyle birlikte Suudi Arabistan'a giden 26 yaşındaki Muazzez Boğday ise geride kalan 13 ayda üzüntüsünden 20 kilo verdi. Kendisinin de kuaför olduğu için orada çalışarak eşine maddi katkı sağladığını anlatan Boğday şunları söyledi:

"16 ay önce oğlumuz Süleyman dünyaya gelince, işten ayrılıp ona bakmaya başladım. Süleyman 3 aylıkken bir gün eşimin arkadaşları gelerek, Sabri'nin tutuklandığını söyledi. Daha sonra olayın aslını öğrendim ve Mısırlı terziye giderek, `Bunu neden yaptın? Sabri asla küfür etmez. Oğluma ve bana hiç acımadın mı? Ben buralarda bir başıma ne yapacağım? Sen Allah'tan korkmuyor musun?' diye sordum. Bana, `O benim sorunum değil' dedi. Daha sonra duruşmalara da katılmadı. Araştırdığımızda iş yerini kapatıp kaçtığını öğrendik. Suudi Arabistan'daki ağabeyim yanıma gelerek beni Türkiye'ye gönderdi. O günden buyana babamın evinde yaşıyorum. Oğlum babasını hatırlamıyor. Onu unutturmamak için her gün fotoğraflarını gösteriyorum. O da babasının fotoğraflarını okşayıp, öpüyor. Sabri 11 yıldır orada yaşıyordu. Oraların yasaklarını, kurallarını, cezalarını çok iyi biliyor. O asla küfür etmez. Etse bile Allah'a küfür etmez, çünkü bunun cezasını bilir. Devlet büyüklerimize sesleniyorum, `Ne olur Sabri'yi kurtarın. Beni dul, çocuğumu yetim bırakmalarına izin vermeyin."

İdam kararının verildiği mahkemenin ardından temyize başvuran Boğday'ın bir sonraki duruşmasının 15 gün içinde görülmesi bekleniyor.