BIST 1.433
DOLAR 8,29
EURO 10,02
ALTIN 485,07
POLİTİKA

Trump: Paris Anlaşması’na geri dönebiliriz

ABD Başkanı Donald Trump, Paris İklim Anlaşması'na geri dönebileceğinin sinyallerini verdi.

ABD'yi ziyaret eden Norveç Başbakanı Era Solberg ile Beyaz Saray'da ortak bir basın toplantısı düzenleyen Trump, Norveçli bir gazetecinin "Norveç Başbakanı Paris Anlaşması'nı güçlü bir şekilde destekliyor ve sizin bu anlaşmadan ayrılmanıza üzüldüğünü açıkladı. Sizin bu anlaşmada kalmanızı ne sağlayabilir, bugünkü görüşmenizde bu konudaki ortak noktalarınız neydi?" sorusuna verdiği yanıtta, ABD'nin anlaşmaya ilişkin kaygılarının giderilmesi halinde, Paris Anlaşması'na geri dönebileceğini söyledi.

Solberg ile görüşmelerinde Paris Anlaşması'nın ana konulardan biri olmadığını belirten Trump, ekonomik ve ticari ilişkilerin ön planda ele alındığını söyledi. Paris Anlaşması'nın, içerdiği koşullar nedeniyle ABD'ye çok büyük cezalar öngören maddeler içerdiğini, ticari kurumları çok zor duruma soktuğunu ve varlıklarının değerini düşürdüğünü savunan Trump, "Anlaşma ABD'ye karşı adil olmayan maddeler içeriyor. Bizim gaz, kömür ve petrol kaynakları zengin olan bir ülkemiz var. Anlaşmada bunları kullanmaya yönelik ağır cezalar öngörülüyor. Ticaret ve üretimi engellemeye yönelik kurallar içeriyor ki bunları 2025'e kadar anlaşmaya uydurmazsak da kapatılmaları söz konusu. Benim bu tür bir anlaşmayla sorunum yok ama imzalanmış anlaşma ile ilgili sorunum var" dedi.

Paris Anlaşması'nın, ABD adına kötü bir anlaşma olduğunu savunan Trump, bu kaygılarının giderilmesi durumunda ABD'nin anlaşmaya geri dönebileceğini, kendisinin de çevreci bir kişi olduğunu söyledi.

Sitene Ekle
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Aracın camından çıkan tahtalar trafiği tehlikeye soktu
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Önce yemek yedi, sonra cep telefonunu çaldı...
Öğretmen maaşlardan şikâyet ettiği için gözaltına alındı
Milyon dolarlık yatlar Chicago'da görücüye çıktı
Kahraman köpek tavukların hayatını böyle kurtardı
Gülşen ile Ozan Çolakoğlu'nun oğulları Azur Benan 1 yaşına bastı
Hastanede skandal görüntü! Ağlayan bebeğe işkence yaptılar
Yürekleri ağza getiren yolculuk kamerada
Güvenlik görevlisini bıçakla kovalayan hırsızlar kamerada
Yorumlar