BIST 1.116
DOLAR 7,32
EURO 8,63
ALTIN 455,98
HABER /  DÜNYA

Trump: İran-ABD savaşı uzun sürmez

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin İrana yönelik yaptırımlarının, Tahranın Orta Doğuyu ele geçirmesini engellediğini belirtti ve iki ülke arasındaki olası bir savaşın uzun sürmeyeceğini söyledi.

Abone ol

İran'da akılcı bir liderlik olmaması sebebiyle ABD'nin ülkeye yaptırımlar uygulamak zorunda kaldığını belirten Trump, ABD'ye ait bir insansız hava aracının düşürülmesine misilleme olacak saldırıyı iptal ettiğini hatırlattı.

Asker göndermiyor

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile muhtemel bir  çatışma durumunda İran'a Amerikan askeri gönderilmesini düşünmediklerini  belirterek, "Eğer bir şey olursa bunun uzun sürmeyeceğini söylüyorum, çünkü çok güçlü bir pozisyondayız." dedi. 

Amerikan Fox Business kanalına telefonla bağlanarak soruları yanıtlayan ABD Başkanı Trump, muhtemel bir ABD-İran çatışmasında sahaya asker göndermeyi düşünmediklerini açıkladı.

İran'a karşı her anlamda üstün olduklarını ifade eden Trump, artan  ABD-İran gerilimi karşısında bir savaşa girmek istemediklerini dile getirdi.

Muhtemel bir çatışma durumunda Amerikan askerlerinin pozisyonunun ne  olacağına ilişkin bir soruya Trump, "Sahada asker olmasından bahsetmiyorum. Eğer  bir şey olursa bunun uzun sürmeyeceğini söylüyorum, çünkü çok güçlü bir  pozisyondayız." şeklinde yanıt verdi.

Trump ayrıca, 100 milyon dolardan fazla değeri olan ABD'ye ait bir  insansız hava aracını (İHA) düşürmesinden sonra İran'a saldırı kararı  vermemesinin "nazik bir davranış" olarak nitelendirdi.

ABD Başkanı Trump, cuma günü İran'a yönelik bir hava saldırısına onay  verdiğini, ancak 150 civarında İranlının ölebileceği bilgisini alınca saldırı  emrini durdurduğunu açıklamıştı. ABD yönetimi İHA'nın düşürülmesinin ardından dün  İran lideri Ali Hamaney'i de kapsayacak şekilde Tahran'a yönelik yeni yaptırımlar  getirmişti. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İran Dışişleri Bakanı Cevad  Zarif'in de bu hafta içinde ABD tarafından yaptırım listesine ekleneceğini  duyurmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi ise ABD'nin İran lideri  Ali Hamaney ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'i hedef alan yaptırımlarla  diplomasiye kapıları tamamen kapattığını ifade etmişti.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Arda Turan'ın göbeği sosyal medyada olay oldu!
Avrupa'nın devleri Muhammed Şengezer'in peşinde
Ekşi'de ifşa oldu İBB görevine son verdi
Şanlıurfa'da 7 kişinin yaralandığı silahlı kavgada 17 gözaltı
Abdülkadir Parmak'a teklif yağıyor
Aşure ayı ne zaman başlayıp bitecek
Yorumlar 6 yorum