YAZARLAR

TOYOTA C-HR HYBRID Test Sürüşü

Toyota ilk hibrit otomobilini 20 yıl önce trafiğe çıkarmıştı bugün ise o teknolojinin 4.nesli, Toyota'nın cesur modeli C-HR crossover'ın gövdesinde hayat buluyor.

Toyota ilk hibrit otomobilini 20 yıl önce trafiğe çıkarmıştıbugün ise o teknolojinin 4.nesli, Toyota'nın cesur modeli C-HRcrossover'ın gövdesinde hayat buluyor. 

Peki nedir bu hibrit. Hibrit aslında melez demek ama otomobilsöz konusu olduğunda benzinli motora eşlik eden birde elektriklimotorun varlığını belirtir. Hibrit otomobiller ilk çalışma anındaelektrikle ilerler belirli bir kilometreyi geçtiğinde ve ya yüksekperformansa ihtiyaç duyduğunda yokuş çıkmak gibi, benzinli motorlayoluna devam eder. Bu sistem aracın o anki ihtiyacına göre hangimotorla ilerleyeceğini otomatik ayarlar.

Ama güzel kısım özellikle trafikte benzin yerine elektrikkullanıyor olması. Yani yakıt tüketiminin en yüksek olduğu trafikteki dur kalklarda yakıt tüketimi "0"olduğu gibi emisyon yanikarbondioksit salınımı da "0". Sistem hem çevreci hemekonomik. 

Peki nereden geliyor bu elektrik. Hibrit sistemde elektriklimotoru harici olarak şarj etmenize gerek yok. Fren yaptığınızdaveya gaza basmadığınız anlarda sistem otomobilin o anki hareketenerjisini elektrik enerjisine çeviriyor ve bataryayı şarj ediyor.Yani özellikle sakin kullanımla sürekli menzilinizi arttıran birsistem bu. 

Gelelim bakım konusuna. Otomobilin bataryası 5 yılgarantili. Ancak yıllık 25 euro ödeyerek 10 yıl süreye kadargarantiyi uzatabiliyorsunuz. Pilin ömrü ise aracın ömrü kadaröngörülüyor. 

Hibrit C-HR lar 1.8 litrelik benzinli motor ve cvt şanzımanlasatılıyor. Dolayısıyla vergilendirmede bu sistemle yapılıyor ancakdevlet tarafından hibrit otomobillere yapılan teşvikle %110diliminden %50 diliminde ötv ödüyorsunuz.

Bu arada C-HR Türkiyede üretiliyor ve tam 97 ülkeye buradangönderiliyor. İlk yerli hibrit otomobilimiz olan C-HR ın fiyatlarıise donanıma göre 116.900 ile 127.700 arasında değişiyor.

Yorumlar