BIST 1.522
DOLAR 9,61
EURO 11,14
ALTIN 557,26
HABER /  GÜNCEL

Tiyatro, uyuşturucuyu arttırıyor mu?

Tiyatro, yapısı gereği çok yönlü konuları işliyor. Zaman zaman içinde uyuşturucu kulanımının geçtiği oyunlar oluyor. Fakat emniyet, bu duruma oldukça tepkili.

Abone ol

“Bazı amatör tiyatro gruplarınca sahnelenen gösteri ve oyunlar uyuşturucu kullanımını özendiriyor.” Bu tespit polisin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na ait.

Uyuşturucu konusunun işlendiği gösterilerin uyuşturucuyla mücadeleye sekte vurduğunu değerlendiren Emniyet, il müdürlerinden bu tür senaryolara destek vermemelerini, savcılıklara suç duyurusunda bulunmalarını istedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM), uyuşturucu madde kullanımı ve mücadelede uyulacak esasları belirledi. Hazırlanan raporun, ‘Oyun ve Benzeri Faaliyetler’ başlıklı bölümünde, bazı amatör tiyatro gruplarının senaryolarına eleştiriler getirildi.

Raporda, şu görüşlere yer veriliyor: “Uyuşturucu kullanımı, dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün çoğalmaktadır. Madde bağımlılarının medyaya yansıyan trajik görüntüleri, konuya olan hassasiyeti ve uyuşturucu kullanımı ile mücadeleye yönelik çabaları artırmaktadır. Ancak, özellikle maddi çıkar çabası içindeki bazı amatör tiyatro gruplarınca gerçekleştirilen ve sanat değeri taşımayan gösteriler, uyuşturucu kullanımına olan ilgiyi artıracak ters mesajlar içermektedir. Bu tür oyunların uyuşturucu kullanımının önüne geçmek yerine insanlarda merak ve özenti uyandırarak son derece olumsuz sonuçlara yol açabileceği malumdur.”

KOM Daire Başkanlığı, il emniyet müdürlüklerindeki şubelerine gönderdiği raporda, bu tür tiyatro gruplarının sahneye koyacakları oyunların senaryosu için polisten istedikleri yardım ve desteğe de sınırlama getiriyor. Raporda, olumsuz faaliyetlerin önceden önlenebilmesi amacıyla uyuşturucu konusunda sergilenmek istenen oyun ve benzeri faaliyetler için emniyete yapılan başvuruların değerlendirmelerinde KOM’a bilgi verilmesi ve KOM’un görüşü doğrultusunda faaliyetlere izin verilmesi isteniyor.

KOM’un raporunun ardından 81 il emniyet müdürlüğü, illerinde sahnelenen ve uyuşturucu kullanımına özendirici nitelik taşıyan tiyatro oyunu, gösteri vb. etkinlikleri yakın takibe aldı. Polis, özellikle gençlerde uyuşturucuya karşı merak ve özenti uyandıran sanat etkinlikleri konusunda cumhuriyet başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunacak. KOM’un raporunda, “Her ne kadar bu tür oyunlar önceden denetime tabi değilse de, 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun Ek 1’inci maddesi gereğince, genel ahlaka ve anayasal düzene karşı düzenlenen oyunlar hakkında suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir.” deniliyor.

Haber : Sedat Güneç
Kaynak :


ÖNCEKİ HABERLER
Elde kalan ilaçlar yoksula verilecek
Elde kalan ilaçlar yoksula verilecek
Kartal, şampiyonluğa hazır
Kartal, şampiyonluğa hazır
Alkol, neler yaptırdı neler!
Alkol, neler yaptırdı neler!
Eski eşine hiç acımadı
Eski eşine hiç acımadı
Hükümet ve Türk-İş masaya oturdu
Hükümet ve Türk-İş masaya oturdu
Şilili diktatör ölüm döşeğinde
Şilili diktatör ölüm döşeğinde
Canaydın ve Çalımbay'dan iyisi yok
Canaydın ve Çalımbay'dan iyisi yok
Fener'in eski hocası vefat etti
Fener'in eski hocası vefat etti
Rumlar, Kıbrıs'ta ağız değiştirdi
Rumlar, Kıbrıs'ta ağız değiştirdi
Blair, hastalıklardan çok çekiyor
Blair, hastalıklardan çok çekiyor