Tesla'ya rakip olan Faraday Future'a 2 milyar dolarlık yatırım!

Elektrikli otomobil'de dünya devi olan Tesla'ya rakip olarak piyasaya giriş yapan Faraday Future 2 milyar dolarlık yatırımıyla ilk aracını piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor.

Tesla'ya rakip olan Faraday Future'a 2 milyar dolarlık yatırım! - Sayfa 1

Tesla'ya rakip olma hedefiyle yola çıkan ancak kendini mali sıkıntıların pençesinde bulan Faraday Future, 2 milyar dolarlık yatırımla ilk elektrikli otomobili FF91'i piyasaya sürmeye çok yakın. Elektrikli otomobil şirketi Faraday Future, tamamen boşalan kasasına 2 milyar dolar para girmesini sağlayacak finansman anlaşmasını doğruladı. Şirketin geçtiğimiz yıl ilk kez CES teknoloji fuarında görücüye çıkardığı FF 91 isimli elektrikli aracını piyasaya sürmek için ihtiyaç duyduğu finansal destek, Evergrande Health Industry Group adında Hong Kong merkezli bir şirket tarafından sağlanacak.

Tesla'ya rakip olan Faraday Future'a 2 milyar dolarlık yatırım! - Sayfa 2

Faraday Future'a hali hazırda 800 milyon dolarlık yatırım yapmış olan Season Smart Limited'i satın alan Evergrande Health, anlaşmayı 2019'da 600 milyon dolar ve 2020'de 600 milyon dolarlık yatırım yaparak tamamlayacak. Söz konusu yatırım ile birlikte Los Angeles merkezli otomobil şirketinin %45 hissesine sahip olan Hong Kong'lu holding en yüksek pay sahibi haline geldi.

Tesla'ya rakip olan Faraday Future'a 2 milyar dolarlık yatırım! - Sayfa 3

Şirket kurucusu Jia Yueting, CEO olarak görevine devam etse de elinde bulundurduğu hisselerin bir kısmını kaybetti. Buna rağmen Çinli milyarder şu an hisselerinin %33'ünü koruyor. Faraday Future bu parayı FF 91'in gelişimini tamamlamak ve ilk seri üretim aracını ABD ve Çin pazarlarına sunmak için kullanacağını belirtti. Ayrıca ürün hattını genişletmek, ileri teknolojiler geliştirmek ve işleri küresel pazarda hızla büyütmek" için de harcayacağını ekledi.

Tesla'ya rakip olan Faraday Future'a 2 milyar dolarlık yatırım! - Sayfa 4

Faraday Future'ın Las Vegas yakınlarında 1 milyar dolarlık üretim tesisi kurmak yerine Ağustos ayında Los Angeles'taki 55 yıllık eski bir Pirelli lastik fabrikasını devralmayı tercih etmesi zaten şirketin FF 91'i seri üretime taşımaktan ne kadar uzak olduğunu ortaya koymuştu. FF, bu yıl 7 Haziran'da yeni üretim tesisinin inşasına başlamak için yeni bir izin aldığını söylüyor.