YAZARLAR

Teknik hata mı, İntihar mı..!

Dünya medyası Lufthansa’ya bağlı çalışan Germanwings Havayolu şirketine ait uçağın 144 yolcu ve 6 mürettabatla düşmesini konuşuyor…

Dünya medyası Lufthansa’ya bağlıçalışan Germanwings Havayolu şirketine ait uçağın 144 yolcu ve 6mürettabatla düşmesini konuşuyor… 

Haber kanallarına, her saat başı,ayrı bir haber ayrı bir detay düşüyor.

Bu haberleri takip eden okuyucu ise,‘Yav he he’ modunda. 

Türkiye basını haricinde de örneğindış basında, Spiegel Online’ın Germanwings haberleri okuyucuyorumlarına da baktığımda, Pilot’un intihar senaryosunun(!)inandırıcılığının çok zayıf olduğunu görüyorum.

Olay anında pilotlardan birininkabinde olmadığı, dışarı çıkıp kokpite dönmek isteyen pilotunkapıya vurup cevap alamadığı,kırmaya çalıştığı, içerideki pilotunkapıyı kilitlediği ve açmadığı, uçakla, kontrol kulesi arasındahiçbir diyaloğun geçmediği, acil durum çağrısı yapılmadığı ve 28yaşındaki yardımcı pilotun olay gününe ait, ‘Uçuş yapamaz’ yazandoktor raporunun parçalanmış olarak bulunduğu iddiaları maalesefinandırıcı bulunmuyor. 

Ortak inanç şu yönde; Lufthansa veAirbus kendini kurtarmaya çalışıyor. 

Diğer yandan şu soru akla geliyor;Lufthansa ve Airbus’a maddi/manevi zarar söz konusu ise, yardımcıpilotun intihar etme olasılığı mı daha çok zarar verir, uçaktakiteknik arıza mı?

İkinci şık ağırbastığından,’’Pilotun psikolojik problemleri vardı, olay gününe aitçalışamaz raporu bulundu ,intihar etti, kız arkadaşıyla sorunlarıvardı…’’ gibi, iddialar toplum tarafından inandırıcı bulunmadı,sektörde revaç bulmadı ve Airbus’un itibarını korumak içinüretilmiş bir izahat olarak okundu.

Kaldı ki; Andreas Lubitz’in intiharolasılığına ne havacılar ne de psikologlar inanıyor. Zaten, AlmanHavayolu sözcüsü pilotun yapılan testlerde herhangi bir ruhsalbozukluk, dengesizlik belirtisi, şüpheli bir durum gözlemlemediğinide açıkladı.

Tabi intihar dışında olayın bir desabotaj, terör saldırısı ihtimali var ama intihar kısmından yürümekistiyorum…

Velev ki yardımcı pilotun psikolojiksorunları vardı ve böyle bir katliam gerçekleştirdi…

Pilot’a; ‘Hey dostum kendin ve 149kişinin canına kıydın, hasta mısın, manyak mısın, psikopat mısınnesin..!’’ de diyemiyoruz…

Ama şöyle bir gerçek var; budünyada ölüme giderken yanında 149 kişiyi götürecek çok kişivar! 

Toplu katliam yapanlar, serikatiller, kafa kesenler, adam yakanlar var budünyada… 

Ailesini, eşini, çocuklarını gözünükırpmadan katleden caniler var… 

Hal böyle iken, psikopata bağlayanbiri, bir cinnet anında yanında 149 kişiyi de götürür, binlercekişiyi de götürebilir. 

Dolayısıyla, pilotun intiharihtimalinin de olasılığı yok değildir.

Ayrıca şunu da not düşmek istiyorum;insanlığı dehşete düşürecek bu tarz katliamları soğukkanlılıklagerçekleştiren bu insanlar, toplum içinde kendilerini çok iyigizleyebilir ve çevresiyle uyum içinde olabilirler. Ve bu tiplergenelde çevresi tarafından, ‘sessiz-sedasız’ olaraktanımlanırlar.

 

Özetle Airbus; prestij kaygısıyla,teknik arızayı intihar hikayesiyle kamufle yolunu da seçmişolabilir ama söz konusu pilotun bu kadar psikolojik rahatsızlıklarıvar ise ve buna rağmen kurum tarafından herhangi bir önlemalınmamışsa ve bu kişi eline kolunu sallayarak görevine devametmişse, kanımca asıl korkutucu ve ürkütücü olanbudur. 

Dolayısıyla Airbus’u asılkaygılandırması gereken nokta, teknik hata değil, pilotun ciddipsikolojik rahatsızlıkları olduğu halde görevine devametmesidir.

 

Yorumlar