HABER /  POLİTİKA

TDK'nın müsait tanımı Meclis'i karıştırdı

TBMM Genel Kurulu'nda, TDK'nın, "müsait" kelimesini "flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)" olarak tanımlamasına tepki gösterildi.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener de erkeklerin genellikle örneklerini kadınlar üzerinden verdiğine dikkati çekti.

Gene Kurul'da, İç Güvenlik Paketi üzerinde görüşmeler başladı. Değişiklik önergesi üzerine söz alan HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, TDK'nın, "müsait" kelimesine ilişkin tanımını eleştirerek, "Bu iktidarın zihniyeti bakıyoruz Türk Dil Kurumu'nda karşımıza çıkıyor. Kadını hakir gören, aşağılayan, eşitsizliğinin üzerine vurgu yapan, cinsiyetçi sömürüye açık bir söylem" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, "Bu ifade kadını hakir gören, kadını aşağılayan tavrın, anlayışın, zihnin uzantısı olan bir ifade ve Türk diline ilişkin bir kamusta olmaması gereken bir cümle. O bakımdan, Levent Bey'e teşekkür ediyorum, bunu sosyal medyada dile getiren arkadaşlara da çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Devletin denetimindeki Türk Dil Kurumu'nda kadına yönelik böyle bir ifadenin geçmesi aslında siyasal iktidarın da sahiplendiği bir anlayışı yansıtıyor" dedi. Gök ayrıca, Türkiye'de kadının hak ettiği yeri bulması için öncelikle erkeklerin zihniyetlerini değiştirmeleri gerektiğini ifade etti.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, TDK'nın, "müsait" kelimesinin karşılığını oluştururken verdiği örneği hoş bulmadıklarını söyledi. Halaçoğlu, "TDK'yı savunmak mümkün değil. O zaman flört etmeye müsait erkekler için ne diyeceğiz, neden o yazılmamış?" diye konuştu.

Bu arada TBMM Başkanvekili Meral Akşener, erkeklerin genellikle örneklerini kadınlar üzerinden verdiğine dikkati çekerek, "Bu konuya biz milletvekilleri olarak, seçilmiş insanlar olarak, kadınıyla, erkeğiyle eğer dikkat edebilirsek... Bunu ortadan kaldırmanın bir yolunu bulmamız lazım. Yani, bir kavga ediliyor, kadın örnek... İyi bir şey konuşuluyor, kadın örnek... İstemiyoruz kardeşim, yapmayın. Bunu kimse, hiçbir kadın istemiyor" dedi.

Yorumlar 1 yorum