BIST 1.121
DOLAR 7,80
EURO 9,10
ALTIN 471,26
HABER /  GÜNCEL

TDK Hulusi Akar’ın tezini kitaplaştırdı! Ermeni meselesine ışık tutuyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın sözde Ermeni soykırımı meselesine ışık tutacak, Amerikan arşivlerinden belgelerin yer aldığı “Harbord Askeri Heyeti Raporu” adlı doktora tezi, Türk Dil Kurumu tarafından kitaplaştırıldı. Kitap İngilizce ve Türkçe dillerinde basıldı.

Abone ol

ABD Temsilciler Meclisi tarafından alınan hukuki dayanaktan yoksun sözde Ermeni soykırımının tanınması kararı Türk-Amerikan ilişkilerinde gerilime yol açarken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarihi gerçeklere ışık tutacak bir kitap kaleme aldı.

Bakan Akar’ın “Harbord Askeri Heyeti Raporu” isimli kitabı, Türk Dil Kurumu tarafından İngilizce ve Türkçe dillerinde basıldı. Kitaptan sağlanan gelir Mehmetçik Vakfına bağışlanacak.

Tarihe ve günümüz güncel konulara ışık tutuyor

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kitap haline getirilen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın doktora tezi “Harbord Askeri Heyeti Raporu”, 1919 yılındaki askeri ve siyasi gelişmelerin yanında Osmanlı Devleti ile ABD ilişkileri, asılsız Ermeni iddialarına da değinirken, günümüz güncel meselelerine ışık tutuyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın kitabında, Tümgeneral Harbord ve heyetin İstanbul'dan Adana, Mardin'e, Diyarbakır'dan Malatya, Sivas, Erzurum, Kars, Erivan ve Tiflis'e kadar süren 58 günlük araştırmaları ve vardıkları sonuçları rapor haline getirmelerinden bahsediyor. Oldukça çarpıcı sonuçlara ulaşan Amerikalı heyet, ne savaştan önce ne de savaştan sonra Anadolu'da Ermenilerin çoğunluğunu oluşturduğu herhangi bir yerleşim yeri olmadığını tespit ediyor. Heyetin raporu ayrıca, Türklerin Ermenilere karşı hiçbir zaman soykırım hedefini amaçlamadığını ve bu yönde isteklerinin olmadığını da gözler önüne seriyor.

Bakan Akar, kitabında ABD'liler tarafından yapılan araştırma sonucunda tutulan raporda iddia edildiği gibi Ermeni soykırımı olmadığını belgelemiştir. Görevlendirilen heyetin incelemeleri sonucunda Ermeni sorunu hakkındaki iddiaların asılsızlığı anlaşılırken, günümüz Ermeni tezleri karşısında bu rapor içerisinde yer alan bilgiler son derece büyük önem taşıyor.

Rapor, gerçeklerin anlaşılmasında önemli bir rol oynuyor. ABD'li heyetin Anadolu'ya gelmesi, Türk-ABD ilişkilerinin zeminini oluştururken, Harbord raporu ABD halkının yanlış algılarını yeniden değerlendirmesinin ve Türk Milli Mücadele ruhunu tanımasına yardımcı oluyor.

Bakan Akar'ın önemli belgelerin yer aldığı kitabının kapağı

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye'nin Avrupa'daki yüz akı Başakşehir
İlkokul öğrencisi 'o günü hiç unutmadım' dedi iğrenç olayı anlattı
Mevlid Kandili mesajları resimli 2019 hareketli kandil mesajları
El Chapo'nun oğlunu tutuklayan polis 150 kurşunla infaz edildi
Tel Abyad'da teröristlere ait 285 ağır silah mühimmatı ele geçirildi
Eylül ayı hacamat günleri 2020 hangi günler yaptırılır?
Yorumlar