HABER /  GÜNCEL

Tazminatı alırsa Gazze'ye gönderecek!

Mavi Marmara gemisinde bulunan yolculardan Mehmet Vural, mağdur olan kişilere tazminat ödeneceğine dair çıkan iddialar üzerine konuştu.

İsrail'in, Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik düzenlediği saldırıda Mavi Marmara gemisinde bulunan yolculardan Mehmet Vural, mağdur olan kişilere tazminat ödeneceğine dair çıkan iddialar üzerine, ''Eğer bana tazminat verirlerse ben o parayı Gazze'ye göndereceğim.'' dedi.

Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Azimli köyünde yaşayan evli ve 5 çocuk babası Mehmet Vural, İsrail'in Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin ailelerine yaklaşık 100'er bin dolar tazminat ödemesinin gündeme geldiğini ifade ederek, ''İsrail'de çıkan yangına Türkiye'den 2 uçak gönderilmesi ve bu uçakların yangının söndürülmesinde görev almaları iki ülke arasındaki gerginliği biraz yumuşattı. Bu durum karşısında İsrail'in Mavi Marmara mağdurlarına tazminat ödeyeceği yönünde bir iddia ortaya atıldı. Eğer bana böyle bir tazminat verilecek olursa ben o paranın tek kuruşuna bile dokunmadan, yardım amaçlı Gazze'ye göndermeyi düşünüyorum'' dedi.

Türkiye'nin iki ülke arasındaki gergin ilişkilere rağmen, İsrail'deki yangına uçak göndermesinin insani ve İslami bir tutum olduğunu dile getiren Vural, ''Bir insanın bizi vurmuş olması, bir hükümetin bizi vurmuş olması, bize düşman olması, mağdur olduğu zaman ona yardım etmeyeceğimiz manasına gelmiyor. Orada bir yangın vardı. Şartlar ne olursa olsun yardım anlayışı Müslümanlarda her zaman mevcuttur. Dolayısıyla ülkemizin İsrail'deki yangına uçak göndermesi takdire şayan bir durumdur. Olması gereken de budur. İsrail arkadaşlarımızı şehit etti, 50'nin üzerinde ağır yaralı, 100'ün üzerinde de hafif yaralı oldu. Buna rağmen bugün İsrail'de bir mağduriyet söz konusu olursa, bir afet olursa, ülkem izin verirse yardım için ben bile giderim'' diye konuştu.

Vural, İHH olarak tazminatın peşinde olmadıklarını, sorunun tazminat ödemekle değil, ambargonun kaldırılmasıyla çözüme kavuşacağını belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
CHP'den sürpriz yasa teklifi!
Fenerbahçe'de sakatların durumu
Futbolda haftanın programı
Wikileaks'a rakip geliyor
AB Yunanistan'ın borç vadesini esnetiyor
AÖL 1. dönem sınavı ders ekle/sil ne zaman yapılacak
Yorumlar