Tatilde bel sağlığınızı koruyacak 8 altın kural

Tatilinizin sağlıklı bir şekilde geçmesini ve üzücü olaylar yaşamak istemiyorsanız uzmanlara kulak verin. Tatilde yapılan hatalı davranışlar bel ve boyunmuzda ciddi sorunlara neden olabiliyor. İşte tatilinizin zehir olmasını istemiyorsanız bel sağlığınızı koruyacak 8 altın kural...

Tatilde bel sağlığınızı koruyacak 8 altın kural - Sayfa 1

Bütün yıl boyunca hasretle beklediğimiz yaz mevsimi sonunda kapıyı çaldı. Kimimiz soluğu tatil mekanlarında alırken, kimimiz de planlarını yaptı. Ancak dikkat! Sıkça yaptığımız hatalı davranışlar bel veya boynumuzda ciddi sorunlar oluşturarak tatilimizi kabusa dönüştürebiliyor. Kas spazmı, sinir sıkışması, tendon yırtığı, bel ve boyun kırığı ya da fıtığı gibi birçok sorunu önlemek için koruyucu tedbirler almamız şart. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Gülşah Öztürk tatilde bel ve boyun sağlığı için almamız gereken 8 önlemi anlattı, önemli önerilerde bulundu.

19
Tatilde bel sağlığınızı koruyacak 8 altın kural - Sayfa 2

KÜÇÜK BAVUL TERCİH EDİN: Tatilde bel sağlığınız için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri, bavulunuzu doğru taşımak olmalı. Bunun nedeni ise çok ağır olan ve doğru taşınmayan bavulların dengesiz ve yüksek ağırlıkta taşınması sonucu bel ile boyun fıtığını tetikleme riskinin olması. Bavulu yukarı kaldırmanız gerektiğinde, yerden alırken diz kapaklarınızı mutlaka kırarak eğilin. Bavulunuzu aldıktan sonra yavaş ve aşama aşama kaldırın. Bavul veya herhangi bir yükü kaldırma aşamasında belden dönme hareketini asla yapmayın, mutlaka ayaklarınızın yardımıyla dönün. Büyük bir bavul yerine ideal kilolarda 2-3 küçük valizi tercih edin. Sırt çantası kullanacaksanız eğer kesinlikle tek omuzda taşımayın, yükün her 2 omuza eşit şekilde dağılmasını sağlayın.

29
Tatilde bel sağlığınızı koruyacak 8 altın kural - Sayfa 3

EN AZ 2 SAATE BİR ARAÇTAN İNİN: Aracın türü ne olursa olsun, yolculuk sırasında vücut şeklimiz uzun süre aynı pozisyonda kaldığı için bel, sırt ve boyun ağrıları gelişebiliyor. Bu nedenle en azından her 2 saatte bir araçtan çıkıp en az 5 dakika yürüyün ve mümkünse esnetme hareketleri yapın. Araç içinde olduğunuzda bel ve boyun bölgenizi destekleyen yastıklar kullanmanızda fayda var. Bu sayede bel ile boyundaki kasılma ve gerilmeyi önlemiş olursunuz. Ayrıca her 15-20 dakikada bir kol ve bacaklarınızı hareket ettirip, pozisyon değiştirmeye de özen gösterin.

39
Tatilde bel sağlığınızı koruyacak 8 altın kural - Sayfa 4

SIĞ SUYA KAFA ÜSTÜ ATLAMAYIN: Boyun travmalarının önemli bir bölümü sığ suya atlama sonrası görülüyor. Sığ suya atlamak özellikle üst boyun kırıkları ve omurilik hasarı nedeniyle geri dönüşümü olmayan, kollarda ve bacaklarda felç haliyle sonuçlanabiliyor. Omurilikte felce yol açabilecek hasar oluşumunu önlemek için derinliğini bilmediğiniz deniz veya havuzda asla balıklama atlamayın.

49