BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20

Tanıklar çarketti işte Rahip Brunson davasında beklenen olası sonuç

ABD'li Rahip Brunson davasında bugün tahliye kararı çıkması ihtimali çok yüksek görünüyor. Duruşmanın öğleden önceki bölümünden gelen sinyaller de bu yönde oldu. Savcı mütaalasında adli kontrolün kaldırılmasını istedi.

Rahip Brunson davası İzmir'de görülürken duruşmanın ilk bölümünden gelen haberler serbest kalabileceği yönündeki beklentileri kuvvetlendirdi. Davanın üzerine kurulu olduğu tanıklardan Levent Kalkan duruşmada ifade değiştirdi. Hem FETÖ hem de PKK ile Brunson arasında bağ olduğuna yönelik iddialarına dayanak gösterdiği kişiler yüzleştirmeye duruşmaya getirildi. Her iki isim de iddiayı yalanlayınca Kalkan da kıvırdı. Duruşmada 'delillerin' zayıflaması Brunson'ın serbest kalacağına yoruldu. İşte davada yaşananlar ve beklenen olası karar:

FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan rahip Andrew Craig Brunson’un, yargılandığı davanın dördürcü duruşmasında ilginç anlar yaşandı. Duruşma salonunda Andrew Craig Brunson ve eşi Norine Brunson, ellerini kalplerinin üzerine koyarak, uzun süre birbirlerine baktı.

İLK TANIĞIN ANLATTIKLARI : Duruşmada ilk olarak ifade veren engelli paralimpik milli tenisçi Büşra Fatma Ün, Tekerlekli Sandalye Tenis Milli Takımı Menajeri Diana Fowler ve onun eşinin Brunson’un rahipliğini yaptığı kiliseye gittiklerini söyleyerek, "Andrew Craig Brunson’u tanımıyorum. Eski tenis milli takımındaki menajerimiz ve doktor olan eşinin o kiliseye gittiğini biliyorum" dedi.

BRUNSON'IN PKK İTİRAZI : Tanık Ün’den sonra söz alan Andrew Craig Brunson, "Benim PKK’lılarla bir bağlantım yok ve hiçbir zaman olmadı. Söz konusu doktora yaralı da götürmedim. PKK’nın savaşçılarıyla hiç tanışmadım. Böyle bir şey de mümkün değildir" diye konuştu.