HABER /  EKONOMİ

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye çirkin karalama kampanyası

İhlas Haber Ajansı

Cemal Kaşıkçı olayından sonra Türkiye ile arası açılan Suudi Arabistan, 2018 yılında Bursa'ya en fazla yabancı turistin Suudi Arabistan'dan gelmesi üzerine Türkiye aleyhinde karalama kampanyası başlattı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Kültür Turizm Tanıtma Birliği Başkanı Alinur Aktaş, "Bursa Türkiye'nin en huzurlu şehirleri arasında gösteriliyor. Bursa'nın turizmde hak ettiği payı alması için olağanüstü gayret sarf ediyoruz" dedi. 

Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği'nin hazır ayı olan toplantısı yapıldı. Toplantıda Bursa'nın turizmden daha fazla nasıl pay alabileceği ve 2018 yılında şehre gelen yabancı turistlerin sıralaması açıklandı 

En çok turist Suudi Arabistan, Kuveyt ve Malezya'dan geliyor
Bursa'ya 2018 yılında en çok Suudi Arabistan'dan turist geldiği ortaya çıktı. 
Bir yılda 52 bin 373 Suudi Arabistanlı turist Bursa'ya gelirken, bu turistler 225 bin 766 gece konaklama ile birinciliği elinde bulundurdu. Kuveyt 49 bin 458 giriş, 152 bin 064 gece konaklama ile ikinci, Malezyalı turistler ise 21 bin 555 giriş ve 24 bin 433 gece konaklama ile üçüncü oldu. 

Suudi Arabistanlı turistlerin Türkiye ve Bursa'yı yoğun ziyaret etmesi ve gece konaklamalarını hazmedemeyen Suudi Arabistan'da bazı çevreler Türkiye aleyhine sosyal medyada videolarla karalama kampanyası başlatıldı. Videoda Türkiye'ye gidilmemesi gerektiği işlenirken, Türkiye'de bulunan bıçaklı gaspçıların yerini turizmcilerin aldığı vurgusu yapılıyor. 

"Bursa turizmden daha fazla pay alacak"
Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği Başkanı seçilen Alinur Aktaş, Bursa'nın tarihi ve doğa turizmi acısından ziyaret edilecek muhteşem bir yer olduğunu belirtirken, "Bursa'nın turizmde hak ettiği payı alması için olağan üstü gayret sarf ediyoruz. Bursa önümüzdeki yıllarda turizmden daha fazla pay alacak" dedi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Real Madrid 18'lik yıldız adayını transfer etti
EBA nedir ne işe yarar EBA öğretmen girişi yapma sayfası
Adana'da FETÖ operasyonlarında zanlının evinde ele geçirildi
Yavru kediyi suni teneffüsle kurtaran belediye işçisi ödüllendirildi
Miray Akay kaç yaşında Miray Akay'ın nişanlısı Atilla Doğukan Türkyılmaz kimdir?
29 Ekim şiirleri kısa 5 kıtalık 29 Ekim şiirleri derlemesi
Yorumlar