HABER /  DÜNYA

Suudi arabistan'a ikinci şok: Satışı tamamen kestiler!

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı sözcüsü Philipp Jornitz, hükümetin haftalık basın toplantısında, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinden sonra Almanya'nın Suudi Arabistan'a yeni silah satışına izin vermeme kararı aldığını hatırlattı.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı sözcüsü Philipp Jornitz, "Almanya, Suudi Arabistan'a yönelik daha önce onayı verilen satışlar dahil silah sevkiyatını tamamen durdurdu" ifadelerini kullandı. 

Alman federal hükümetinin Suudi Arabistan'a silah ihracat lisans sahipleriyle görüştüğünü belirten Jornitz, yasal gerekçelerle konuya dair ayrıntı veremeyeceğini söyledi.

Almanya'nın Suudi Arabistan'a kaç adet silah ihracat lisansı verdiği bilinmezken, ikisi ihracat için hazır 20 devriye botunun da bu karardan etkilenmesi bekleniyor.

Almanya'dan Kaşıkçı kararı 18 Suudiye yaptırım

18 KİŞİYE GİRİŞ YASAĞI GETİRİLMİŞTİ 

Alman hükümeti daha önce yaptığı açıklamada, Riyad üzerinde daha etkili olabilmesi için öteki Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin de benzer kararı almasını istemişti. 

Silah sevkiyatının durdurulması kararının, Almanya’nın Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilişkisi bulunan 18 kişiye ülkeye giriş yasağı getirmesiyle aynı güne denk gelmesi dikkati çekti. 

Dışişleri Bakanı Sözcü Yardımcısı Christopher Burger, Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, Kaşıkçı cinayetinde rolü bulunan 18 kişiye ülkeye giriş yasağı getirildiğini ifade etmişti. 

Suudi Arabistan, Almanya'nın yılbaşından bu yana en çok silah sattığı ikinci ülke oldu. Almanya, yılın 9 ayında Cezayir'e yaklaşık 741,5 milyon avro, Suudi Arabistan'a da yaklaşık 417 milyon avro değerinde silah sattı.

ÖNCEKİ HABERLER
Ankara'da 1 milyon 700 bin liralık operasyon!
Saldırı hazırlığındaki teröristlere TSK'dan ağır darbe
Vajinal kaşıntı neden olur nasıl geçer?
Ali Rıza Gültekin cinayetinde yeni gelişme! Şüpheliler...
Lucescu istifa edecek mi?
Hadise Kim Kardashian'a benzemek için popo yaptırmıştı şimdi de...
Yorumlar 1 yorum