BIST 1.460
DOLAR 8,36
EURO 10,22
ALTIN 502,73
HABER /  GÜNCEL

Suudi Arabistan'a Cemal Kaşıkçı tepkisi: 'Hayal kırıklığı'

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Suudi Arabistan'ın Türkiye'nin Kaşıkçı'nın katillerine yönelik iade talebine verilen yanıt hayal kırıklığı yaratmıştır" dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Kaşıkçı cinayeti ile ilgili konuştu. Reuters haber ajansına açıklama yapan Altun "Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyr’in, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katillerinin Türkiye’ye iade edilmesi talebimize verdiği yanıt hayal kırıklığı yaratmıştır" dedi.

Cemal Kaşıkçı'nın vahşi bir cinayete kurban gittiğini belirten Altun, şöyle konuştu:

"Merhum Kaşıkçı, İstanbul’da vahşi bir cinayete kurban gitmiş ve cesedi burada parçalara ayrılmıştır. Aralarında bir otopsi uzmanının da olduğu Suudi istihbarat görevlileri, bu cinayeti işlemek maksadıyla Türkiye’ye gelmiştir. Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosunun da bu suçun ortağı olduğu anlaşılmaktadır. Bu koşullarda katillerin Türk mahkemeleri tarafından yargılanması son derece doğaldır.

Türkiye’nin iade talebi, Suudi makamlarına 'Kaşıkçı cinayetini tüm detaylarıyla aydınlatmaya hazır olduklarını' dünyaya göstermek için bir fırsat sunmuştur. Öte yandan Kaşıkçı’nın katillerinin iadesini reddetmek, ancak Suudi Arabistan’ı cinayeti örtbas etmeye çalışmakla itham edenleri haklı çıkarır.

Suudi makamlarının bu süreçte yeterince açık davranmadığı ve Suudi savcıların cinayeti aydınlatma niyetinde olduklarını gösteren ciddi bir işaret göremediğimiz düşünüldüğünde, merhum Suudi gazeteci için adaletin uluslararası hukuk düzleminde aranması uluslararası toplumun çıkarına olacaktır."

ÖNCEKİ HABERLER
Bekçi maaşları ne kadar oldu 2019 güncel bekçi maaşları
Sıla'nın avukatı: Soruşturmayı manipüle ediyorlar
Esra Erol Talip Çakır'ın DNA sonuçlarını aldı eşi abisiyle kaçmıştı
Dolar ve altında son durum
Oyuncak ve kağıda ek gümrük vergisi amaç esnafı korumak
YPG DEAŞ'ın elebaşını 100 bin dolara serbest bıraktı
Ek iş yapan kötü haber hobi demek kurtarmıyor
Yeni yılda doğal gaz sürprizi indirim olabilir
Abdullah Gül'den flaş Kemal Kılıçdaroğlu açıklaması
10 bin bekçi alımı takvimi 2019 ne zaman başvurular başlıyor?
Yorumlar