Strese karşı bu besinleri tüketin! Yatmadan önce ise bunları için

Strese karşı bu besinleri tüketin! Yatmadan önce ise bunları için

Strese iyi gelen gıdalar hakkında bilgi veren Gastronomi Bölümü Öğr. Gör. Merve İşeri Uzunoğlu, kefir, bitter çikolata, meyve, sebze ve sarımsağın stresle baş etmede etkili olduğunu belirtti.

Strese karşı bu besinleri tüketin! Yatmadan önce ise bunları için - Sayfa 1

Bağırsak florasını düzenleyen yoğurt, kefir gibi fermente gıdaların da yararlı bakterilerle birlikte stres kaynaklı hormon üretimini azaltarak beyin sağlığını koruduklarına dikkat çeken Uzunoğlu, stresle başa çıkmada yardımcı yiyecek ve içecekleri şöyle sıraladı:

Strese karşı bu besinleri tüketin! Yatmadan önce ise bunları için - Sayfa 2

“Kan basıncını dengeleyen, zengin potasyum kaynağı muz ve avokado gibi meyveler, vücutta dopamin salgılanmasını destekler. Yaban mersini, böğürtlen gibi koyu renkli meyveler ise güçlü antioksidan özellikleriyle beyin işlevleri ve güçlü bir hafıza üzerinde olumlu etkiye sahiptir. C vitamini stres ile savaşmaya yardımcı olduğundan günlük olarak bol sebze ve meyve tüketilmeli."

Strese karşı bu besinleri tüketin! Yatmadan önce ise bunları için - Sayfa 3

Sarımsak: “İçerisindeki allicin maddesi sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, en güçlü antioksidan yiyeceklerden biri ise birçok yemeğe ekleyebileceğiniz sarımsaktır.

Strese karşı bu besinleri tüketin! Yatmadan önce ise bunları için - Sayfa 4

Bitter çikolata: "Stresli durumlarda canınız çikolata çektiğinde bitter çikolatayı tercih edin. Kan basıncını düşürür, içerisindeki polifenol ve flavonoller sayesinde vücudu hastalıklara karşı korur ve aynı zamanda salgıladığı serotonin sayesinde mutlu hissetmenizi sağlar.”