BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  GÜNCEL

Soylu duyurdu! Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonunun düzenlendiğini duyurdu... 'Bataklık' operasyonunda neler oldu?

Abone ol

İçişleri bakanı Süleyman Soylu, "Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu düzenlendi, 9 ülke ile ortak yapıldı" dedi. Uyuşturucu operasyonunun adının 'Bataklık' olduğunu belirten Bakan Soylu, operasyonun 9 ülke iş birliğiyle düzenlendiğini yaklaşık 94 hedefi olan operasyonda 67 hedefin gözaltına alındığını ve 70 milyon liraya el konulduğunu duyurdu. 

Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğünün ek hizmet binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, sabah saat 04.30 itibarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde bir operasyon gerçekleştirildiğini açıkladı. 

Bakan Soylu, "Yaklaşık bir yıldır takip edilen, Cumhuriyet ve yakın tarihimizin önemli operasyonlarından birisini arkadaşlarımız gerçekleştirdi. Bu operasyonun ismi Bataklık. Bu operasyonun özelliği, uyuşturucu ve uyuşturucuya bağlı suç gelirleriyle mücadele etmek." bilgisini paylaştı.

Suç gelirleriyle mücadelede gerek Adalet Bakanlığının, savcılıkların, mahkemelerin gerekse emniyetin, jandarmanın, büyük mücadele verdiğini ifade eden Soylu, şöyle devam etti:

"Hollanda, Belçika, İspanya, İtalya, Şili, Ekvador ve Brezilya bunlarla bağlantılı gerçekleştirildi. Türkiye'de de 11 vilayette yapıldı. Yaklaşık 94 hedefi vardı şu ana kadar 67 hedef gözaltına alındı. Bu operasyon hem suç gelirlerine yönelik, bir özelliği daha var silahlı suç örgütü olarak tespit edildi. Örgütün iki tepe yöneticisi var, bir tanesinin Brezilya ve Hollanda'da 26 yıllık hapis cezası ve kırmızı bülteni söz konusu. Şu ana kadar da 70 milyon liraya el konuldu. Tüm süreçlerle beraber 500 milyonun üzerine çıkabilecek nakdi ve suç gelirleri toplamı söz konusu olacak."

Soylu, operasyonun, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Narkotik Daire Başkanlığı, Ankara ve İstanbul Emniyet Müdürlükleri, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile uzun süredir planlandığını, takip edildiğini söyledi.

Operasyonla ilgili dosyanın gizli yürütüldüğünü aktaran Soylu, yaklaşık 2 ay önce operasyona bağlı olarak bir yakalama gerçekleştirildiğini anlattı.

"Devletimizin bu konudaki kararlılığı açık ve nettir"

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile de konuya ilişkin görüşmeler yaptığını dile getiren Soylu, operasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Soylu, suç gelirleriyle mücadelenin en önemli öncelikler arasında yer aldığını, Adalet Bakanlığının, MASAK'ın da bu konuda önemli çalışmalar yaptığını vurguladı. 

Operasyonu takip ettiğini bildiren Soylu, "Bu operasyon, Cumhuriyet tarihinin özelikle uyuşturucu ve suç gelirleriyle ilgili önemli bir operasyonudur. Bu kapsamda, bu büyüklükte bir operasyon bugüne kadar olmadı ama bugünden sonra çok daha güçlü olabileceğini ifade etmek istiyorum. Devletimizin bu konudaki kararlılığı açık ve nettir." diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Fatih Terim: Seri kalsın Lemina gitsin
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bankacılıkta yeni dönem yarın başlıyor! Anne kızlık soyadı tarihe karışıyor
Şanlıurfa'da 79 ev karantinaya alındı
Kısa çalışma ödeneğinin süresi 1 ay uzatıldı
BM'den acı rapor: 33 bin kız çocuğu yaşlı adamlarla evlenmeye zorlanacak
Vincent Janssen koronavirüse yakalandı
Kasımpaşa galibiyet serisini 5 maça çıkardı
3 yaşındaki çocuğu öldüren Pis Harun bakın nerede yakalandı
Çay bayat diyen müşteri kendisine servis yapan öğretmeni vurdu
Yorumlar