BIST 1.124
DOLAR 7,66
EURO 8,91
ALTIN 458,49
HABER /  POLİTİKA

Son seçim anket sonucu oy oranları bakın ne çıktı!

Son seçim anket sonuçları gelmeye devam ediyor. 16 Nisan referandumunda en az yanılma payıyla tahminler yapan üç araştırma şirketinden birinin sonuçlarını öğrenen Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet, merak edilen oy oranlarını köşesinde paylaştı.

Abone ol

24 Haziran seçimlerine ilişkin anket sonuçları köşe yazarlarının da gündeminde. Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet, 16 Nisan referandumunu bilen 3 şirketten birinin yaptığı son anket sonuçlarını "İlk ciddi anketten hangi sonuçlar çıktı?" başlıklı köşesinde paylaştı. Firma yöneticisinin kendi talebi doğrultusunda anketi yapan araştırma şirketinin ismini vermeyen yazar, nedenini ise şöyle açıklıyor:

SOSYAL DEMOKRAT KİMLİĞE SAHİP

3 ARAŞTIRMA ŞİRKETİ
HANGİSİYDİ?


16 Nisan referandumu sonuçlarını 3  kamuoyu araştırma şirketi doğru tahmin etmişti. Sonuçları KONDA, Gezici Araştırma ve Konsensus şirketi neredeyse tam isabetle bilmişlerdi.

"Birincisi, birazdan kaba haliyle paylaşacağım anketi yapan kuruluşun yöneticisi, seçim sürecinde yeni başka anketler de yapacağı için, çıkacak sonuçların değişebileceğini dikkate alarak, şimdiden ilk anketin verileriyle ‘mimlenmek’ istemiyor. İkincisi ki, bu benim yorumum, kendisi sosyal demokrat kimliğe sahip olduğu için, mahallesinde hücuma uğramak istemiyor."

Yazısında "benim ilk ciddi anket" diye nitelediği araştırma sonuçlarını Mehmet Acet böyle duyurdu:

ERDOĞAN YÜZDE 55
"...Cumhur ittifakının ortak adayı Tayyip Erdoğan yüzde 55 oy oranıyla seçimleri ilk turda kazanıyor. Anketi yapan firmanın yöneticisi, kendisinin de şaşırdığı bu rakamı dikkate alarak “Bu iş birinci turda bitiyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

İNCE YÜZDE 25, AKŞENER YÜZDE 11
Daha önceki bir yazıda dile getirdiğim tezi destekleyen bir başka veri daha çıktı bu araştırmadan. Muharrem İnce ve Meral Akşener, yüzde 35 civarında potansiyeli olan bir havuzdaki oyları kendi aralarında paylaşıyor. İnce yüzde 25, Akşener yüzde 11 oy alabiliyor.

AK PARTİ'NİN OYU YÜZDE 46
2 bin kişiyle yüz yüze yapılan ankette, partilerin Meclis’te alabilecekleri oy durumunu gösteren veriler de ortaya çıktı. Buna göre, seçimlerin bu Pazar yapılması halinde AK Parti yüzde 46 oy alıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP ve BBP de Erdoğan’a destek vereceği için, yüzde 55’ten 46’yı çıkardığımız takdirde, bu ankete göre AK Parti’nin Meclis seçimlerinde de kayda değer bir oy kaybına uğramayacağı anlaşılabiliyor.

AK PARTİ’NİN MECLİS’TEKİ GÜCÜ HDP’YE BAĞLI
Meclis’te hangi parti ne kadar sandalye çıkartabilecek sorusu ise araştırma şirketlerini en fazla zorlayan konular arasında yer alıyor. Neden derseniz, böyle bir tahminde bulunabilmek için il il ayrı araştırmalar yapmak gerekiyor.

Ama sözünü ettiğim araştırmanın il bazında simülasyonu yapıldığında, ittifakların AK Parti ve CHP’ye yarayacağı, bu iki partinin güçlü oldukları bölgelerde daha fazla milletvekili çıkarmak için ittifak paydaşlarına oranla daha avantajlı oldukları gibi bir sonuç ortaya çıkmış durumda.

HDP YÜZDE 9.5
AK Parti’nin Meclis çoğunluğunu elde edebilmesi biraz da HDP’nin barajı aşıp aşamayacağına bağlı. Sözünü ettiğim araştırmada HDP’nin oy oranı yüzde 9,5 olarak çıktı."

Mehmet Acet'in yazısının tamamı

ÖNCEKİ HABERLER
Bahçeli'nin gündeme getirdiği Çakıcı'dan HDP'ye: Bayıltırım...
Ramazan'da nikotin bandı kullanmak orucu bozar mı-Diyanet cevabı
19 Mayıs resmi tatil mi hangi güne denk geliyor?
TSK, İdlib'e 11. ateşkes gözlem noktasını da kurdu
40 liraya çeyrek 60 liraya cumhuriyet!
Tuncel Kurtiz aile eşi Menend Kurtiz ve çocukları kimdir?
Yorumlar 157 yorum