BIST 4.874
DOLAR 18,63
EURO 19,41
ALTIN 1.051,84
HABER /  GÜNCEL

Soma maden kazası son durum - Ölü sayısı açıklandı

Soma maden kazasında ölü sayısı her geçen dakika artıyor. Başbakan Erdoğan rakam açıkladı ve maden kazasında son ölü sayısı 232'ye çıktı.

Abone ol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden faciasında ölenlerin sayısının 274'e yükseldiğini söyledi.

Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Sağılık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Gurup Başkan Vekili Belma Satır ve bazı milletvekillerinin katılımıyla sürdürülen kurtarma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kurtarma ekiplerinin başarılı çalışmalar yürüttüğünü belirten Taner Yıldız, "Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda 274 işçi kardeşimize ulaştık. 196 işçi kardeşimizin naaşını ailelerine teslim ettik" dedi. 

Galerilerde yangının devam ettiğini, bu nedenle havanın yönünü değiştirmek durumunda olduklarını ifade eden Yıldız, "Yangınla birlikte bu işi götürmek durumundayız. Havanın yönünü değiştirmek için 4 saatlik hazırlık süremiz var. Gece yarısı saat 2 itibariyle tekrar çalışmalara başlayacağız. Kurtarma ekibi olarak  2 ayrı bloktan madene gireceğiz. 2-2.5 saat kadar kurtarma ekibi dinlenip tekrar sabaha kadar çalışmaya devam edecekler" diye konuştu. 

İKİ ZOR BÖLGE KALDI

İki zor bölgenin kaldığını, çalışmaları bugün tamamlamak istediklerini bildiren Yıldız, zamanın aleyhte işlediğini yineledi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldız bir soru üzerine işçilerin tamamının madenden çıkartılmasından sonra hemen idari ve davaya konu olacak soruşturmalar ile denetimlerin başlayacağını, teknik rapor sonucunun beklenmesi gerektiğini belirtti. Ocakta hızlı karbonmonoksit deşarjı ile karşı karşıya olunulduğunu, buna trafo patlamasının mı yoksa başka bir şeyin mi yolaçtığının raporlamalardan sonra görülebileceğini ifade eden Yıldız, "İşçi kardeşlerimiz çıkarıldıktan sonra buradaki teknik çalışmalar sonuçlandırılıncaya kadar kapılar mühürlenecektir. Ancak teknik heyetin çalışmasına müsaade edilecektir. Bütün bilgileri kamuoyu ile paylaşacağız" cevabını verdi. 

Havanın yönünün değiştirilmesi sürecinde kurtarma çalışmalarının yapılıp yapılamayacağı yönündeki soru üzerine Yıldız, sıhhatli yapılmasının işin kendisi kadar önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

"500'ü aşkın arama kurtarma ekibi güzel bir koordinasyonla çalışıyor. Onların sağlığını en az yeraltındaki arkadaşlar kadar da düşünmek durumundayız, üstümüze bir risk almamalıyız. Temiz havanın yönünü değiştireceğiz. Haritalar, dehlizler, kanallar bizim böyle yapmamızın doğru olacağını söylüyor. 9 kişilik heyetle değerlendirdik ve bu sonuca vardık."


CHP'Lİ VEKİLDEN ÜRKÜTEN SAYI : Ölü sayısı hakkında spekülasyonlar artmaya başladı. CHP Milletvekili Özgür Özel ürküten bir bilanço verdi. Vekilin açıklamasına göre 350 kişi yaşamını yitirdi.

YARALI İSİMLERİ : Soma faciasında yaralanan 88 kişinin kimliği belli oldu. Bu kişilerden 63'ü taburcu edilirken 25 kişinin tedavisi sürüyor.

ÖLÜ SAYISI 250 Mİ OLDU? : Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın sabah yaptığı ve ölen işçi sayısını 205 olarak duyurduğu açıklamadan sonra kamuoyuna hala yeni bir bilgi verilmiş değil. Buna karşılık madenden sürekli yeni cesetler çıkarılıyor.

soma-maden-faciasi-ölü.20140514152459.jpg

Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı Mehmet Torun'un iddiasına göre şu ana kadar 250'ye yakın maden işçisinin cesedi çıkarıldı. Torun, "Aslında bu bir iş cinayeti. 3 maden mühendisi meslektaşımızı kaybettik. Şu anda 250'ye yakın maden işçisinin cenazesi çıkarıldı. Ve 150 civarında da maden emekçisinin de şu anda mahsur kaldığını biliyoruz" dedi.

0.20140514140606.gif

SOMA SON BİLGİ : Başbakan Erdoğan facianın olduğu maden ocağını ziyaret için geldi. Yoğun güvenlik önlemleri var. Abdullah Gül ve Kemal Kılıçdaroğlu da yarın gelecek. Başbakan'ın Soma ziyaretini yukardaki linkten canlı izleyebilirsiniz.

FLAŞ BİLGİ: SORUŞTURMA AÇILDI AMA O DA SKANDAL : Soma’da meydana gelen maden faciasıayla ilgili soruşturma açıldı ama gözaltına alınacaklar da öldü. Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, yaptığı açıklamada, “Soruşturma başlatıldı, ancak ilk etapta gözaltına alınacak amirler de işçilerle birlikte hayatını kaybetmiş durumda” dedi.

YENİ BİLGİ : Soma'daki madenden 2 ceset daha çıkarıldı. Aileler kahroldu.

soma-maden-kazasi-yarali-işçiler.jpg
GÜL'DEN SON DAKİKA : Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çin'e yapacağı geziyi iptal etti. Gül yarın Soma'ya gidecek.

BAŞBAKAN İPTAL ETTİ: Bir iptal haberi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Arnavutluk ziyaretini iptal ederek Soma'ya giden Erdoğan, haftasonu olan tüm programlarını da iptal etti.

BAKAN YILDIZ'DAN SON AÇIKLAMA : Soma'da maden ocağında çıkan yangında ölenlerin sayısının 205'e yükseldi. Madende grizu patlaması meydana gelmedi. Maden ocağında çıkan yangın kısmen devam ediyor.

soma-maden-kazasi-aileler.jpg
MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ : Başbakanlık'tan Soma'daki maden faciası sonrası yapılan açıklamada 3 günlük milli yas ilan edildiği duyuruldu. Yas ilanı kapsamında resmi törenler dışında 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları da iptal edildi.

LİSTELER AÇIKLANIYOR : Soma'da ölenlerin cenazeleri soğuk hava depolarına kaldırıldı. Depo önünde bekleyen aileler isimler okunmaya başlayınca birer birer yıkıldı.

screen-shot-2014-05-14-at-10.36.51-am.20140514105617.png

SOMA'NIN SAHİBİ OLAN ŞİRKET KEPENK İNDİRDİ : Soma'daki facianın olduğu maden ocağının sahibi olan şirkete büyük tepki var. Maden ocağı sahibi şu ana kadar tek bir açıklama yaptı. İçerde kaç kişinin olduğunu dahi bilmeyen şirket, üstüne bir de sitesini kapattı.