YAZARLAR

SKODA SUPERB Test Sürüşü

Euro Ncup güvenlik testinden 5 yıldızı olan Skoda SuperB Türkiye Otomotiv Gazetecileri Derneği tarafından da 2016 “Yılın Otomobili” seçilmişti.

Euro Ncup güvenlik testinden 5 yıldızı olan Skoda SuperB TürkiyeOtomotiv Gazetecileri Derneği tarafından da 2016 “Yılın Otomobili”seçilmişti. Otomobil ilk iki nesliyle yeterince dikkat çekememişti3. nesli ile bunu fazlasıyla hak ettiğini göstermiş oldu.

SuperB’nin ağırbaşlı,zarif ancak sağlam görünümlü bir tasarımıvar sınıfın en büyük otomobillerinden biri özellikle 595 litrelikbagaj hacminden etkilenmemek mümkün değil. Üstelik arka camlabirlikte açılan bagaj kapağı hem eşya yüklerken hem de boşaltırkenişinizi çok kolaylaştırıyor. Otomobil eski yuvarlak hatlarınıbırakıp köşeli ve daha net çizgilere sahip artık, buda coupeformuyla birleşince ortaya daha modern bir görünüm çıkarıyor.

İçeriye ilk girdiğiniz an itibariyle geniş bir yaşam alanınınetkisinde kalıyorsunuz. Ferah kelimesi bu otomobilin içinde gerçekbir anlam kazanıyor. Arkada ki yolcularda öndekiler kadar rahat vekonforlu hatta daha rahat diyebilirim. Çok uzun boylu yolcularındahi çok rahat edebileceği baş ve özellikle diz mesafesi var. Önkonsol ve gösterge paneli çok ayrıcalıklı değil oldukça sade hattabiraz klasik diyebilirim ancak sürüş pozisyonu ve tüm kumandalaraerişim konusunda sıkıntısız olan otomobillerden.  Ortakonsolda 6.5” dokunmatik ekran var, hassasiyeti iyi ve kullanımıkolay. Apple car play ve android auto ara yüzlerinikullanabiliyorsunuz. İçerideki ferah alana yakışır şekilde çokçaeşya gözü bulunuyor.

Konfor için düşünülmüş, üç bölgeli klima, havalandırmalı önkoltuklar (opsiyonel), anahtarsız çalıştırma sistemi, bagajıayağınızla yaptığınız bir hareketle açabileceğiniz sanal pedal,elektronik park freni, ısıtmalı ön cam gibi detaylarbulunuyor.Trafik işareti tanıma sistemi, akıllı park asistanı ki busistem sahip olduğu arka bölge trafik asistanı, geri görüşkamerası, paralel park yardımı, park alanından çıkma, ters dikeypark etme, düz dikey park etme, optik park sistemi ve ön ve arkapark sensörleri ile park konusunda neredeyse size hiçbir işbırakmıyor yani otomobili park esnasında herhangi bir yereçarpmanızı neredeyse imkansız hale getiriyor.

Güvenlik konusunu sıkı tutan SuperB adaptif hız sabitlemesistemi ile sizi önünüzdeki aracın hızına göre güvenli bir mesafedetutuyor. Standart olarak sunulan çoklu çarpışma fren desteği,sürücü yorgunluk tespit sistemi, direksiyon yönlendirme tavsiyesi,kör nokta uyarı sistemi, yolu koruma asistanı ( bu sistem stabilolmayan sürüş durumlarında emniyet kemerlerini gerer ve içeriyegirebilecek yabancı cisimleri önlemek amacıyla camları kapatır),şerit takip asistanı gibi özelliklere sahip.

Otomobil 4 farklı donanım seviyesinde sunuluyor. 1.4 ve 2 litrebenzinli ve 1.6 ve 2 litre dizel olarak satışta. Benim testotomobilim 1.6 litrelik dizel motor ve 7 ileri çift kavramalı DSGşanzımanla birlikte 120 beygir güç ve 250 Nm tork değeri veriyor.DSG şanzıman oldum olası favorimdir. Bu otomobilde de vitesgeçişlerini neredeyse hissetmeniz mümkün değil otomobilinsüspansiyon sisteminin başarısıyla sarsıntısız ve yalıtımbaşarısıyla da sessiz bir sürüşe sahip. Kullandığım süre boyuncaortalama yakıt tüketim değeri 6.3 oldu. Islak virajlı yollardakullandığım zamanlarda yüksek hızda dahi dengesini bozan bir tepkigörmedim. Büyük ve ağır cüsseye rağmen seri ve net bir otomobil.Kesinlikle aldığı yılın otomobili ünvanını hak ediyor. Otomobilinüncel fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Yorumlar