YAZARLAR

Sizlere ihtiyacımız var

Sıkıntılı ve gergin günler geçiriyoruz maalesef. Bugünlerde aklı başında, sağduyulu insanlara belki de hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var.

Sıkıntılı ve gergin günler geçiriyoruz maalesef. Bugünlerde aklıbaşında, sağduyulu insanlara belki de hiç olmadığı kadarihtiyacımız var.

Metroda yolculuk yapan iki yaşlı amcanın konuşmasını sizlereaynen aktarıyorum:

- İnsanların bazen kendilerini karşısındakinin yerine koymasılazım.

- Nasıl yani?

- Demem o ki; toplu taşıma araçlarındayken yaşlı olduğumuz içingençler bize yer veriyor. Yer vermeyenlerin de gidip başındadikiliyoruz, kalksınlar diye. Aslında bazı günler, hiçbir şeyyapmadan sırf zaman geçsin diye bir yerden bir yere gittiğimizoluyor. Oysaki o çocuklardan öğrenci olanlar, bütün gün okulda kafapatlatıyorlar. Hatta ağır işlerde tüm gün ayakta çalışanevlatlarımız var. Belki de biraz daha anlayışlı olmamızgerekir.

- Haklısın. Hep karşı taraftan beklemek doğru değil. Bizimdebüyüklük yapıp daha hoşgörülü olmamız lazım.

Metrodan inerken her ikisine de bu güzel düşüncelerinden dolayısaygı ve hürmetlerimi sundum. "İyi ki sizin gibi büyüklerimiz var.Ellerinizden öperim" dedim. Gülümsediler...

*

Başka bir hikayem daha var. Bu seferde, güzel bir parkta, parkıntamamını gören fevkalade bir banka oturdum. Birkaç dakika sonrayanıma bir amca geldi. Amcanın elinde Hermann Hesse'nin abidevikitabı "Gençlik Güzel Şey" vardı.

Hemen sohbet açtım. Hermann Hesse'ye hayran biri olarak konuyaoradan girdim. Laf lafı açtı ve referanduma geldik. Konuşmamızıaynen aktarıyorum:

- Görüşlerinizi merak ediyorum. Referandum hakkında nedüşünüyorsunuz? Sonuç ne olur? Siz ne oy vereceksiniz?

- Ne rey vereceğimi söylemek istemem ama söyleyecek bir şeylerimvar elbette. Referandum sürecinde ne yaparsanız yapın; kavgaetmeden, birbirinize küfretmeden, insanların hassasiyetlerini hiçesaymadan yapın. Doğrularınızı anlatırken sakin olun. Bureferandumun partilerin dışında ve üstünde bir yerde olduğununbilincinde olun.

- Çok haklısın amcacım. Sizin gibi etrafındakileri aklıselimedavet eden büyüklerimiz iyi ki var.

Nihayetinde, inşallah vatanımız ve milletimiz için hayırlısıolur...

***

Özlü sözler...

"İyileri; aptal sandığımız yerde, yitirdik insanlığımızı!"

"Bir insanın bildiğini zannettiği şeyi, öğrenmesiimkansızdır."

"Başkalarının bilgileriyle bilgili olabilirsiniz ama sadecekendi aklınızla akıllı olursunuz."

Sağlıcakla kalın...

Yorumlar2 yorum