YAZARLAR

Siz içtikçe milletin içi yanıyor!

Ermenek maden faciasının ardından tutuklanan işletme müdürü bu zamana kadar ki örnekleri geride bırakarak sadece dalında zirveye oynamadı, 18 işçinin hayatına da oynadı.

Çernobil faciasının ardından çaydaki radyasyonun tehlikeliolmadığını kanıtlamak için dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı CahitAral kameraların karşısına geçmişti. Muhtemelen herkes "nediyecek?" diye heyecanla bekliyordu, özellikle de radyasyontehlikesiyle karşı karşıya kalan vatandaş.

Bakan Aral, biraz da Turgut Özal'ın "iç de milletrahatlasın" telkiniyle bir bardak çayı kameraların önündeiçerek çayda radyasyon olmadığına dair net bir mesaj verdi.Milletin de içi rahatladı haliyle!

Bu yöntemin Türk halkı üzerinde tuttuğuna yönelik güçlübir kanı var sanırım. Aradan yıllar geçse de yöntemtazeliğini koruyor.

O günden bu güne benzer örnekleriyle çok karşılaştık. Ama"iç rahatlama" garantili bu kanıtlama yönteminiBakan Aral'dan sonra en iyi kullanan Ankara BüyükşehirBelediye Başkanı Melih Gökçek olmuştu.

Taa ki bugün kadar...

Bugüne gelmeden Melih Gökçek'in "tadarak iknaetme" yönteminden en favori iki örneğe değinmeden geçersekayıp ederiz.

Bundan 3 yıl önce Ankara kara teslim olmuş, hayat adeta felçolmuş...

Belediyenin yolları tuzlamadığı iddiaları üzerine Melih Gökçek'initirazları vardı. Gökçek, kendiifadesiyle “Tuzlanmadığını söyleyen yollarıyalasın" dememişti ama "tatsın" demişti.Ölçümleme tekniği olarak aradaki fark çok kritik sakınkarıştırmayalım!

Bir diğer örneği ise 2 ay önce yaşandı.

Ankara'nın suyundaki bozulma nedeniyle şikayetler artıncaMelih Gökçek ne yaptı?

Elbette tüm halkı ikna edecek o mucizevi yöntemi seçti ve kameralarönünde musluktan su içti. Ankaralılar da biçaresessizce dağıldılar.

Ama hakkını yemeyelim, Gökçek'in bu gibi durumlardabaşvurduğu ilk yöntem her zaman belgedir. Baktı belgelerleanlatamıyor, atadan kalma yöntemleri de mutlaka dener.

Gelelim bugüne...

Ermenek maden faciasının ardından tutuklanan işletmemüdürünün açıklaması bu zamana kadarki örneklerigeride bırakarak sadece dalında zirveye oynamadı, 18işçinin hayatına da oynadı.

Maden şirketinin işletme müdürü ifadesinde ‘Ocakta zamanzaman su sızıntısının olduğunu, bunun tatlı su (yeraltı suyu) olupolmadığı içerek kontrol ettiklerini’ söyledi. Toplumgenelinde geçerliliği olmasa da yetkililer nezdinde geçerliliğiispatlanmış "tadarak ölçme" yöntemi bu kez çokpahalıya patladı.

Teknoloji gelişmiş, tıp ilerlemiş, yıl olmuş 2014, kime ne?

Bizim iman dolu göğsümüz gibi hislerimiz var.

O da yetmezse, hiperölçekli tad alma duyumuzvar.

Siz milletin içi rahatlasın diye içtikçe milletin içi yanıyor!

Allah ölüm acısı tattırmasın! 

 
   

Yorumlar