HABER /  SAĞLIK

Sinüzit kör ediyor en önemli 12 belirtisi! Sinüzit ilacı ameliyatı mı çözüm?

Sinüzit, tedavi edilmediğinde körlüğe yol açabilir. Doktorlar sinizütün en önemli belirtilerini sıraladılar ve sinüs ameliyatı hakkında bilgi verdiler.

Abone ol

Üzerinde durulmayan sinüzitin büyük tehlikelere neden olabildiğini belirten Avrasya Hastanesi K.B.B Uzmanı Op. Dr. Ferhat Oğuz,
hastalıkla ilgili bilgiler verdi.

Sinüzit nedir? : Burun ve göz çevresindeki kemiklerin içinde bulunan boşluklara sinüs denir. Sık sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında, sinüs boşluklarını kaplayan mukozanın iltihaplanması sonucu sinüzit ortaya çıkar. Sinüslerin ağzında ödem olur ve sinüsler tıkanır.

Sinüzit, akut sinüzit ve kronik sinüzit olmak üzere iki şekilde görülür; Akut sinüzit genel olarak soğuk algınlığı sonucunda ortaya çıkar, kısa süreli antibiyotik tedavisi ile hastanın şikâyetleri son bulur. Kronik sinüzit 3 aydan fazla sürerken, burun akıntısı, baş ağrısı ve yerleşmiş burun tıkanıklığını da beraberinde getirmektedir. Kronik sinüzitin ilaç tedavisine cevap vermediği durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Sinüzit belirtileri nelerdir? : Sinüzitin en önemli belirtileri geçirilen grip sonucunda aşağıdaki maddeler şeklinde görülüyor.
-Bir haftadan fazla süren grip,
-Zonklama şeklinde baş ağrısı,
- Burun tıkanıklığı,
- Burun akıntısı,
- Göz çevresinde basınç hissi,
- Geceleri ortaya çıkan inatçı öksürük,
- Geniz akıntısı,
- Üst çene ve diş ağrısı,
- Tat duyusunda azalma,
- Görme bozuklukları,
- Ateş,
- Halsizlik.

Sinüzit tedavisi nasıl ilacı var mı? : Kesin tedavisi olmadığı düşünülen sinüzitin tedavisi imkânsız değildir. Tedavi planlanırken hastalığa neden olan faktör bulunur. Akut sinüzitler genellikle ilaç tedavisiyle iyileştirilebilir. İlaç tedavisine direnen kronik sinüzitlerde ise cerrahi müdahaleye başvurmak gerekmektedir. Medikal ve cerrahi tedaviye çok hızlı cevap veren sinüzit, doğru tedavi edilmediğinde beyin apsesi, menenjit, körlük gibi ciddi hastalıklara neden olabiliyor.

Sinüzit ameliyatı olmalı mı? : Uzun ilaç tedavilerine rağmen sinüzit sık sık tekrarlıyorsa, sinüslerde ileri derecede iltihap varsa bu durumdan hastanın sosyal hayatı etkilenip yaşam kalitesi düşüyorsa cerrahi müdahale gündeme gelir. Ameliyatta öncelikli amaç sinüzite neden olan faktörleri ortadan kaldırmaktır. Sinüslerin içerisindeki iltihap temizlenir, endoskopik sinüs cerrahisi ile hasta günlük yaşamına döner.

Sinüzite neden olan sebepler : Sinüzit, genellikle üst solunum yolu iltihabı sonucunda oluşur. Enfeksiyonlu diş veya mantar enfeksiyonları da sinüziti beraberinde getirebilir. Sinüzitin kronikleşmesine neden olan bazı faktörler şu şekilde sıralanabilir;
- Sigara kullanımı
- Alerjik bünye
- Astım
- Alerjik rinit

Sinüzitten korunma yolları
- En doğru önlem enfeksiyondan kaçınmak,
- Bağışıklık sisteminizi destekleyecek şekilde beslenmek,
- Klimalı ortamlarda uzun süre bulunmamak,
- Saçlar ıslak şekilde soğuk havaya çıkmamak.

ÖNCEKİ HABERLER
Demet Akalın'ın eşi Okan Kurt kimdir aslen nereli haciz gelen şirketi
Baldızına cinsel istismarda bulunan sapık enişteye hapis!
E kurs EBA öğretmen başvurusu DYK başvuru sayfası yapma 2018
İran'dan ABD'nin yaptırımları itirafı
Son depremler listesi 11 Eylül Kandilli deprem raporu yayınladı
Şafak Mahmutyazıcıoğlu Ece Erken yasak aşk bombası detaya bakın
Yorumlar 2 yorum