BIST 8.094
DOLAR 28,90
EURO 31,80
ALTIN 1.893,32
HABER /  GÜNCEL

Sınırda sıcak saatler!

Habur sınır kapısında sıcak saatler. 20 kişi gözaltına alındı.

Abone ol

Irak'ta terör örgütü PKK'nın yöneticileriyle görüştükleri gerekçesiyle 20 kişi Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaparken gözaltına alındı.

Şırnak'ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaparken gözaltına alınan 20 kişinin yeni bir yapılanma için terör örgütünden talimat aldıkları bildirildi.

Şırnak Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü PKK'nın yeni oluşturmayı planladığı bir yapılanma için Türkiye'den bazı kişileri toplantıya çağırdığı istihbaratının alındığı, bu bilgi doğrultusunda Irak'tan Türkiye'ye giriş yapan 8'i kadın 20 kişinin yakalandığı bildirildi.

Terör örgütünün Irak'taki kampında toplantıya katıldığı belirlenen kişilerden ikisinin sahte kimlik taşıdığı belirtilen açıklamada, örgütün üst düzey yöneticilerince, toplantıya katılanlara çeşitli talimatlar verildiği kaydedildi.

Açıklamada, şu bilgiler verildi: ''Bahsi geçen kampa, geçmiş yıllarda uzun dönem cezaevinde kalmış ve illerimizde sorumlu düzeyde faaliyet gösteren şahısların çağrıldığı ve bunlara;
'Yeni bir yapılanmanın oluşturulacağı ve bu yapılanmayla sözde bölge halkının örgüt tarafından sorunlarının buradan çözülmesi,
yeni oluşturulan hareketin bölücü terör örgütünün talimatları doğrultusunda faaliyetlerde bulunması,
toplumda artan uyuşturucu, hırsızlık ve çetelerini bahane ederek devletin bu olaylardaki mücadelesinin zayıf kaldığı yaymaları ve bu nedenle kitleyi harekete geçirmeleri,
sözde terörist başının zehirlendiği ve buna karşılık olarak sessiz kalınmaması,
eylemlerle halk arasında kaos ortamının oluşturularak, devletin kamu kurumlarına karşı eylem hazırlığında bulunmaları gerektiği' şeklinde talimatlar verildiği anlaşılmıştır.
Bahse konu yapılanma ülkemizde faaliyet göstermeden deşifre edilmiştir.''

Açıklamada, ilgili Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda haklarında tahkikat evrakı düzenlenen 20 kişinin adli makamlara sevk edildiği belirtildi.