BIST 1.299
DOLAR 7,88
EURO 9,44
ALTIN 454,62
HABER /  GÜNCEL

Siber saldırının en büyük şüphelisi o ülke!

150 ülkenin korkulu rüyası olan siber saldırının arkasında Kuzey Kore mi var? Güvenlik araştırmacıları 300 binden fazla bilgisayarı etkilediği düşünülen WannaCry'ın ardında Kuzey Kore'nin olduğunu düşünüyor.

Abone ol

WannaCry adlı fidye yazılımında Kuzey Kore hükümetine yakın bir hack grubunun kodu bulundu.

Google'da güvenlik araştırmacısı olarak çalışan Neel Mehta, WannaCry'ın eski bir sürümünde Lazarus Group adlı bir hack grubunun kullandığına özdeş bir kod yakaladı. Grup, Kuzey Kore hükümetine bağlı olarak çalışıyor.

ÖZELLİKLE Mİ YERLEŞTİRİLDİ?

Tekrar eden kod, virüsün sonraki sürümlerinden çıkartılmış. Bu kodun, saldırının ardında Lazarus Group'un olduğu düşünülsün diye yerleştirilmiş olma ihtimali de var.

Kaspersky Lab'deki araştırmacılar durumdan bu kadar emin değiller. Bir blog yazısında, eski sürüm üzerinde daha çok çalışılması gerektiğini söylüyorlar. Fakat, virüsle ilgili şu ana kadarki en büyük bulgunun bu olduğunu da kabul ediyorlar.

47 BİN ÇALIŞANIN GÜVENLİK BİLGİLERİ ÇALINDI

Kuzey Kore daha önce Sony'nin başına gelen bir siber saldırıdan sorumlu tutulmuştu. 2014'te yaşanan olayda 47 bin çalışanın sosyal güvenlik numarası, birçok doküman ve bazı yöneticilerin iç yazışma e-postaları çalınmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Fethullah Gülen'in pişkinliği! Utanmadan bunları yazdı
ByLock yazışmalarında şok eden detaylar
Kira fiyatlarının en çok yükseldiği il
Fuat Avni'nin gizli albümü ortaya çıktı işte o görüntüler....
DEAŞ'tan korkunç plan! Boğaz'da alarm verildi
Hayat Eve Sığar HES kodu alma ekranı kod nasıl alınır?
Yorumlar 2 yorum