BIST 1.329
DOLAR 7,79
EURO 9,48
ALTIN 460,99
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Siber saldırı kamu kurumlarını vurdu

Siber-aktivistler grubu Anonymous, TİB'i ablukaya aldı

Abone ol

Türkiye'de bazı kamu kurumlarına siber saldırıda bulunması beklenen siber-aktivistler grubu Anonymous, ilk hedef olarak TİB'i seçti. Oluşum Meteorolojinin ve SGK'nın da sitelerini hedef aldı.

Uluslararası siber-aktivistler grubu Anonymous'un Türkiye'de yürürlüğe girecek filtre uygulamasını protesto için gerçekleştireceğini açıkladığı ilk siber saldırı, Telekomünikasyon ve İletişim Başkanlığı'nı hedef aldı.

Başkanlığın yedek sunucular da dahil 8 ayrı önlemine rağmen, siteye 18:00'den itibaren yaklaşık yarım saat erişilemedi.

Anonymous'un diğer iki hedefi de Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün ile SGK'nın internet siteleri oldu.

Anonymous'un TİB'e saldırısıyla ilgili, kurumun yetkililerinden 'sayfa aynı anda çok tık alıyormuş gibi bir durum oldu. Bu tıklardan sonra site kilitlendi ve bir süre erişime kapandı. Sıkıntılar kısmen devam ediyor" açıklaması geldi.

TİB yetkilileri, saldırı nedeniyle sitenin '10005' hata kodunu (yoğunluktan erişilemiyor) verdiğini de dile getirdiler. 

HANGİ YÖNTEMİ KULLANIYOR?

Anonymous aynı anda çok sayıda bilgisayardan siteye ziyaret talebinde bulunarak hatları kilitleme yöntemini kullanıyor. Erişim kesintisinin ne kadar süreceği veya başka hangi kurumları hedef alacağı henüz bilinmiyor.

Öte yandan, ilk büyük eylemlerini aylar önce WikiLeaks'e yönelik ambargo uygulayan Paypal, Visa ve Mastercard gibi online ödeme ve kredi kartı firmalarına karşı gerçekleştiren siber-aktivistler grubu Anonymous, iddia edilediği üzere Türkiye'deki interneti çökertmek veya Yüksek Seçim Kurulu'na saldırmak gibi bir amaçları olmadığını açıkladı.

Anonymous'tan yapılan açıklamada, bu tür iddiaların kendi kurumlarının sitelerini koruyamayan kamu görevlilerince çıkarıldığını, onların asıl amacının interneti bizzat kendileri sekteye uğratarak Anonymous'un amacının kamuoyu tarafından yanlış algılanmasını sağlamak olduğu savunuldu.

ÖNCEKİ HABERLER
Seçim meydanı Erdoğan'ı ağlatacaktı!
Ezeli rakiplerin derbisi nefesleri kesti
Erdoğan'ı 'kof kabadayıya' benzetti
'Öcalan'ı as' diye meydanı inletti!
Turgutlu'daki kazada iki kişi öldü
Sisi Seyhan Soylu erkek hali nasıldı kaç yaşında nereli?
Yorumlar 22 yorum