BIST 7.845
DOLAR 28,94
EURO 31,25
ALTIN 1.887,24
HABER /  POLİTİKA

Sezerden Mübareke yemek

Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek onuruna yemek verdi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek onuruna yemek verdi.

Sezer yemekte yaptığı konuşmada, Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkilerde özellikle son yıllarda siyasal tutumların birbirine yaklaştığını, ekonomi ve ticaret alanındaki ilişkilerde de önemli açılımların olduğunu söyledi. Sezer, iki ülke arasındaki ticaretin 2006 yılında bir milyar yüz milyon dolar düzeyine ulaştığını bildirdi.

Bölgesel sorunlar karşısında işbirliği içinde olunması gerektiğini belirten Sezer, Mısırın, bölgedeki sorunlara hakça ve kalıcı çözüm bulunması yönündeki çabalarını beğeniyle karşıladıklarını ifade etti. Sezer, "Bölgemizdeki sorunlar, giderek birbiriyle daha bağlantılı nitelik kazanmaktadır. Bu genel ortamı ağırlaştıracak girişimlerden kaçınılması, barışçıl ve yapıcı tutumların özendirilmesi gerekmektedir" dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek de konuşmasında, Türkiye ve Mısır'ın, geçen iki yıl içinde ilişkilerine yeni bir ivme kazandırmayı başardığını söyledi.

Mübarek, "Bizi birbirimize yakınlaştıran tarihi ve coğrafi bağlarımız, bugün içinde bulunduğumuz Orta Doğu krizi ve sorunları karşısında daha derin ilişkilere ve yakın işbirliğine girmemizi gerektirmektedir" diye konuştu.