YAZARLAR

Saygısızlık yaptığınızın farkında mısınız?

İnsanlar arasındaki münasebetleri teşkil eden bazı etmenlere son derece dikkat etmek gerekir...

İnsanlar arasındaki münasebetleri teşkil eden bazı etmenlere sonderece dikkat etmek gerekir. Bir şeyi farkında olmadan yapmanız,onun yanlış olmadığı anlamına gelmez. Bu sebeple çoğu zamanfarkında olmadan yapılan önemli bir yanlışa değinmek istedim.

Düşünün ki, beş arkadaş ayakta sohbet ediyorsunuz. Sohbetederken bir kişinin, bir diğer kişinin önüne geçerek konuşmayadevam etmesi son derece saygısızca bir davranıştır. Bunu farkındaolmadan dahi yapmış olsanız, tahammül edilemez bir davranıştır. Busebeple bundan sonra dikkat edin lütfen.

Çünkü bu davranış, önüne geçilen kişiye: “Bu sohbeti terk etartık. Seni burada istemiyoru(m)z” demektir.

Durumu daha da vahim bir hale sokan şey ise, insanların bunusıkça yapması ve hata olduğunun farkında dahi olmamasıdır.

***

Referandum öncesi son uyarı…

Sosyal medyada her geçen gün oy kullanımıyla ilgili saçma sapanşeyler paylaşılmaya başladı. Tam manasıyla, delinin biri kuyuya birtaş atıyor ve milyonlarca akıllı çıkaramıyor!

Lütfen ama lütfen Yüksek Seçim Kurulu’nun uyarıları ve koyduğukurallar haricinde hiç kimseye itibar etmeyin. Rica ediyorum…

***

Ah bu nezaketsizler…

Toplu taşıma, günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri. Sıkkullandığımız için de, herkes birbirine nazik davranmakdurumunda.

Özellikle erkeklere sesleniyorum. Yok yok özellikle değil,doğrudan erkeklere sesleniyorum: Bir zahmet oturduğunuzda şubacaklarınızı kapatın. İnanmayacaksınız ama bacaklarınızı90o açtığınız zaman yanınızda oturanlar hiç rahatetmiyorlar! Hele ki, yanınızda bir hanımefendi oturuyorsa değiliki, dört kere dikkat ediniz. Ayıp yahu ayıp!

***

Uyku düzeni…

Uyku, insan hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Düzenli veyeterli uyumadığımız günlerde birçok sıkıntı yaşama ihtimalimizvar. Mesela psikolojik olarak kendimizi iyi hissetmemiz zor. Ayrıcauykunun yeterince alınmadığı günlerde tansiyonun dahi etkilendiğiniokumuştum. Nihayetinde uyku düzenimize dikkat etmeliyiz.

Yatağa girdiğimizde uykuya dalmamıza engel olan en önemlişeylerden bir tanesi ise akıllı telefonlar! Bütün gün elimizdendüşürmediğimiz bu kıymetli cihazlarla, yatağa girdiğimiz andanitibaren vedalaşmalıyız.

İster kitap okuyun, isterseniz koyunları sayın. Ancak televizyonve telefonlardan muhakkak kurtulun.

Sağlıcakla kalın…

Yorumlar